Online İtibar Yönetimi Nedir?

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Online itibar yönetimi, herhangi bir kişi, marka veya firmayı halkın gözünde itibarı yüksek şekilde göstermek için yapılan çevrimiçi bilgilendirme kontrol ve yönetim işlemlerinin tümü şeklinde tanımlanmakta.

İnsanların vakitlerinin çoğunu internette, özellikle sosyal medyada geçirmeye başlaması markalar için de online itibar yönetimi konusunu gündeme getirdi. Markaların sosyal medya da ve diğer platformlar da kendileri ya da ürünleri hakkında konuşulanları takip etmesi ve olumsuz yorumlara karşı hızlı aksiyon alması, marka konumlandırması açısından da oldukça önemli bir hal almaya başladı.

Günümüzde online platformlar ve sosyal medya, insanların hemen hemen her düşüncesini onay almadan rahatlıkla dile getirebildiği ve paylaşabildiği bir mecra haline geldi. Dolayısıyla kullanıcıların marka ya da ürünler için rahatlıkla yaptıkları paylaşımlar, verdikleri öneriler, markalara bir kazanç sağlayabildiği gibi olumsuz düşünceler de; online itibar yönetimini zedeleyerek hem maddi hem de manevi yönden zarara uğratabiliyor.

Online İtibar

Sosyal mecralarda marka ya da ürününüz hakkında olumlu bir yorum yapıldığında, bu pozitif içerik olarak öne çıkabilir ve online itibarınıza katkı sağlayabilir. Olumsuz bir yorum yapıldığında ise doğru itibar yönetim tekniklerini izleyerek online itibarınızı koruyabilirsiniz. Online itibar yönetimi için bu konuda E koruma gibi hizmet veren dijital ajanslardan destek alabileceğiniz gibi sizin uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır.

Online itibar yönetiminin marka ve kullanıcılar için marka değerinizi yükseltebilme ve markanızı koruma altına alabilme, hakkınızda bulunan olumsuz yorum ve içerikleri takip altına alabilme ve hızlı bir şekilde müdahele edebilme, var olan olumsuz yorum ve içeriklerin kaldırılmasını sağlayabilme gibi katkıları bulunmaktadır.

Bireysel ve  kurumsal alanlarda online itibar yönetimi hizmetleri mevcuttur. Ünlü markalar, sporcular, iş adamları, doktorlar,  kısacası markasına değer veren tüm kurum ve kişiler online itibar yönetimi ile dijital ortamda hangi konumda olduklarını araştırmaktadır.

Fenomenlerin İtibar Yönetimine Katkısı Nedir?

Fenomenler kitleleri tarafından saygı gören, beğenilen ve örnek gösterilen kullanıcılar oldukları için kitlelerinin dikkatini çekebilecek ve kulaktan kulağa yayılabilmesine katkı sağlayacak marka işbirlikleri yapabiliyorlar. Ve bu durum daha çok kullanıcının bilgi sahibi olmasını sağlayabiliyor.

Günümüzde sosyal medya kullanımının artışıyla firmalar herhangi bir sosyal ağa vakit ve bütçe harcamaktansa kullanıcıların çoğunlukta olduğu mecralarda bulunmayı daha çok tercih ediyorlar. Mesela araştırmalara göre firmaların Twitter stratejilerinde bir düşüş yaşanmaya başladı. Buna bağlı olarak markaların Twitter bütçelerinde de azalması da söz konusu ve bunun sonucunda  Twitter’daki fenomenler de önemini yitirmeye başladı. Tabi Twitter’ın etkisini yitirmesi kullanıcılar için çok dert değil. İnsanlar popüler olan bir başka sosyal ağa hemen adapte olabiliyorlar. Ama fenomenler ve markalar öyle değil. Sosyal ağlara adaptasyon konusunda kişiler markalara göre daha başarılı. Ancak bir sosyal ağda fenomen olan biri popüler olan diğer bir sosyal ağda fenomen olamayabiliyor.

Fenomenlerin sahip olduğu kitle gücü oldukça önemlidir. Çünkü son zamanlarda online itibar yönetimi, sosyal medya ajanslarının ve dijital ajansların en önemli uğraşı haline geldi. Ancak online itibar yönetimi Türkiye’de henüz tam manasıyla algılanabilmiş değil.

Online itibar yönetiminde verimli sonuç alabilmek için sosyal medya odaklı olmanın yeteceği zannedilmektedir. Hâlbuki web, yalnızca sosyal medyadan ibaret değildir. Online haber siteleri, dijital dergiler, forumlar, sözlükler, fenomenler, bloglar, video siteleri ve bloggerlar online itibar yönetiminde son derece önemli ve etkilidir.

Peki E Koruma Bu Konuda Size Nasıl Yardım Edebilir?

Kişisel ya da kurumsal marka ve itibar yönetimi için tarama takibi ve izleme, arama motorlarında tarama ve takip, bireysel ya da kurumsal marka ve itibar yönetimleri için 2010’dan bu yana sizlere destek sağlayabiliyoruz.

Arama motorlarında kişisel markanızı ve itibarınızı zedeleyecek kötüye kullanımların ve bu URL’lerin görüntülenmesi engellenebilmektedir.

E koruma bireysel itibar yönetimi için kısaca aşağıdaki bilgiyi vermektedir;

Yapılan görüşmelerden sonra kişilere yönelik verilecek itibar yönetimi hizmetlerinde dikkat edilen en önemli nokta %100 başarıya ulaşmaktır. Buna yönelik öncelikli olarak Bireysel İtibar Yönetimi hizmeti alan kişilerin geçmiş verilerine yönelik taramalar gerçekleştirilmekte ve ilgili taramalar sonucunda kişi hakkında olumsuz itibar oluşturabilecek bağlantılar belirlenmektedir.

Belirlenen olumsuz haber, yorum, şikayet gibi içeriklerin kaldırılmasına yönelik işlemler başlatılmaktadır. Geçmişe dönük yapılan bireysel itibar yönetimi işlemlerinden sonra anlaşmanın sağlandığı günden itibaren günlük olarak tarama takip işlemleri yapılmakta ve günlük rapor kişiler ile paylaşılmaktadır. Yapılan bu raporlamalarda olumsuz olduğu düşünülen içeriklere yönelik de  aksiyonlar alınmakta ve kişinin online itibar yönetimi sağlanmaktadır.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama