Çocuklar İçin eKORUMA Proje Kapsamı

1. 18 yaşından küçükler için “ÜCRETSİZ İÇERİK KALDIRMA”


www.ekoruma.com.tr yaklaşık 2 yıldır, 18 yaşından küçük çocukların uygunsuz içeriklerin internetten kaldırılması taleplerini ücretsiz olarak işleme almıştır. Büyük mağduriyetlere yol açabilecek birçok içerik bu şekilde kaldırılmıştır.

Çocuklar İçin eKORUMA, sosyal sorumluluk projesi kapsamında www.ekoruma.com.tr çocuklarımıza destek olmaya ve içeriklerin kaldırılması noktasında ücretsiz olarak hizmet vermeye devam edecektir. Başvuru için lütfen sayfanın sağındaki formu doldurunuz.

2. Aile, Öğretmen ve Çocuk Ücretsiz Danışma Hattı

eKORUMA Aile, Öğretmen ve Çocuk Danışma Hattı; Aileleri, çocuklarını nasıl koruyabilir, nasıl gözlem yapmalılar, nelere dikkat etmeleri gerekir, bir mağduriyet halinde nasıl hareket etmeleri gerekir gibi konularda bilgilendirilmektedirler. Öğretmenlere tespit ve bilinçlenme konusunda yardımcı olmak ve mağdur çocuklara yön göstermek maksadıyla korkmadan arayabilecekleri bir mecra olma amacıyla kurulmuştur.

Danışma hattı ile birlikte hem çocuklarının haklarını ihlal eden ailelerin problemlerini çözmeyi hem de gelecek kaygısına ilişkin var olan  sorularını yanıtlamak istiyoruz.

İnternete erişimin kolaylaşması beraberinde siber zorbalıkların da çoğalmasına neden olmuştur.Bilgisayar oyunları, sosyal medya kanalları ve birçok içerik sağlayıcısı vasıtasıyla çocuklara erişerek her türlü iletişimi sağlayan kişiler, çocuklara birden fazla yöntemle zarar vermeye çalışmaktadır.

Çocuklarının maruz kaldıkları bu psikolojik şiddetin önüne geçmek için neler yapabilirsiniz, internet dünyasındaki kontrolü nasıl sağlayabilirsiniz hepsine bizi arayarak ulaşabilirsiniz.

3. Tüm Liselerde eKORUMA ve Sosyal Medya Eğitimi

Artan internet kullanımı sonucunda kontrol edilemez hale gelen sanal dünya çocuklar için ciddi bir tehdit haline gelmiştir. İnternette vakit geçiren çocuk ve gençlerin zaman kontrolü sınırlaması yapılmadığından çeşitli suçların mağduru olabiliyorlar.

eKoruma olarak, internette çocukların ve gençlerin başına neler gelebileceği, sonuçlarının ne olabileceği ve nasıl korunabilecekleri konularını işlemek istiyoruz.

Amaç: İnternet dolayısıyla artan istismar olayları ile birlikte çocuklar kendilerini maddi ve manevi olarak nasıl koruyabilirler ve bu durumun önüne geçmek için neler yapmalılar, herhangi bir mağduriyette nasıl yardım almaları gerekmektedir gibi konularda bilinçlendirmek.

İçerik

  • İnternette başıma neler gelebilir?
  • İnternette ekoruma yöntemleri nelerdir?
  • İnternette karşıma çıkan istismar konusunda ne yapabilirim?
  • Mağdur edildim. Ne yapmalıyım?
  • İnternette paylaşılmaması gereken bilgilerim nelerdir?
  • Geçmiş internet kullanımım geleceğimi nasıl etkiler?
  • İnternet kullanımım Üniversite hayatımı nasıl etkiler?
  • İnternet kullanımım gelecekteki iş hayatıma nasıl yansır?

Çocuklar İçin eKORUMA Formu

Çocuklar için E-Koruma Sosyal Sorumluluk Projemiz kapsamında küçük yaştaki çocukların istismarına ilişkin içerik kaldırma taleplerinizi aşağıdaki form aracılığıyla gönderebilirsiniz.