Arama Motorlarında Nasıl Görünüyorsunuz?

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Birisi sizinle ilgili internette bir arama yapıyor olabilir. İnternet, bilgilerinizi başkalarına bazen ücretsiz, bazen de ücretli olarak sağlayan web siteleri ve servislerle doludur.

Kişisel verilerinizin sizi izlemek için kullanılabileceğini bilmek rahatsız edici bir duygudur. Muhtemelen; Google’da sizin adınıza arama yapan biri zarar vermek niyetinde olsa da olmasa da, kim olduklarını bilmek sizin adınıza faydalı olacaktır.

Potansiyel bir işveren, eski sevgili veya uzun zamandır görüşülmeyen herhangi bir akraba olabilir. Birisi sizi çevrimiçi olarak arıyorsa ve arama yapan kişinin karşısına çıkan Google veya diğer herhangi bir arama motorunun listelediği sonuçlar hakkında endişeliyseniz bu yazıya bir göz atın.

Arama Motorları

İnsanlar Sizin Hakkınızda İnternette Aramalar Mı Yapıyor? İşte Bu Konuda Öğrenmeniz Gereken Şeyler:

Birinin adını internette çevrimiçi olarak aramak çağımızın bugünlerinde kural olarak benimsenmiş olmasa da, normal bir etkinlik haline geldi. Hem Google hem de diğer arama motorları, hakkında fikir sahibi olmanın çok zor olduğu kişiler hakkında çok fazla bilgi veriyor: Ne yazık ki, sonuçlar her zaman herkesin sizin hakkınızda bilmesini istediğiniz şeyler değildir. Örneğin; web sitenizin, LinkedIn profilinizin ve profil resminizin gösterilmesini isteyebilirsiniz ancak bunun yerine adresiniz, telefon numaranız veya iş geçmişiniz gibi özel bilgilerinizin paylaşılmasını istemiyor olabilirsiniz.

İnsanların Nerede Arama Yapıyor?

İnsanlar nerede arama yapıyor? Açık ara farkla internetin bir numaralı arama motoru Google’dır. Birisi size araştırıyorsa çoğu zaman araştırmayı Google üzerinden yapacaktır. Google’daki arama sonuçlarına odaklanmak çoğu insan için işe yarar, ancak bazı durumlarda Bing ve Yahoo’ya bakmak da önemlidir.

İnsanlar Neden Arama Yapıyor?

İnsanlar neden arama yapıyor? Birisi hakkında bilgi aramanın çeşitli sebepleri olabilir; İş arkadaşları hakkında daha fazla bilgi edinmek, plan tarihleri belirleyebilmek için boş vakitler hakkında bilgi almak veya sadece birisini merak etmek bunlardan birkaçı olabilir. İnsanların bulduğu şey genellikle isteyebileceğinizden daha fazlasıdır! Hem önceki hem de güncel adresler veya oylama kayıtları ve telefon numaraları gibi bazı kişisel bilgiler, çoğu insan tarafından kolayca elde edilebilir.

Bir kişiyle ilgili çevrimiçi araştırmanın çok yaygın bir örneği, işe almayı düşündüğü bir aday hakkında ufak bir internet araştırması yapan bir işe alım yöneticisidir. İş görüşmeleri ile ilgili aramalar genellikle kişisel bilgilerle sınırlı kalır yani; sosyal medya ve sabıka kayıtlarını içermez ve daha az kapsamlıdır. Bir şirket, işyerine alacağı personel hakkında bilgi sahibi olmak ister. Sosyal medya hesabınız ile yapacağınız bazı paylaşımları bu bağlamda göz önünde bulundurmalı ve pişman olabileceğiniz paylaşımlar yapmamalısınız. Bu herhangi bir işe alınıp alınamama durumunuzu doğrudan etkileyecektir.

Çevrimiçi Arama Sonuçlarınızı Değiştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Google arama sonuçlarında listelenen sonuçları ve verileri değiştirmek çoğu zaman zor olabilir, ancak biraz zaman ve biraz dikkat ile bu sorunu çözebilmek mümkün.

1- Kendinizi aramaya başlayın ve ilk sayfada gördüğünüz olumsuz sonuçları not edin.

* Bu, başlamak için önemli bir adımdır ve arama sonuçlarınızı değiştirme sürecinde yinelemeniz gereken bir şeydir. Size nerede olduğunuza dair bir fikir verir ve çevrimiçi itibar konusunda nerede olmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

2- Hangi bağlantıları görmek istemediğinizi öğrendikten sonra, bunları gözden geçirin ve doğrudan neleri değişterebileceğinizi görün.

Diyelim ki sosyal medya hesaplarınız arama sonucunda görünüyor, ancak bunların aranabilir olmasını istemiyorsunuz. İnsanların herhangi bir arama ile bulabileceklerini değiştirmek için bu platformlardaki gizlilik ayarlarınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Kontrol ettiğiniz herhangi bir internet sitesinde hesaplarınızın içine girin ve gizlilik ayarlarınızı rahat edebileceğiniz bir seviyeye göre ayarlayın.

3- Doğrudan kontrol edemediğiniz bağlantılar için vazgeçmeyin, bu bilgileri değiştirmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

Örneğin, kişisel bilgileri gösteren en popüler siteler için, burada en popüler olanlardan ve istenmeyenlerden kurtulmanızı sağlayabilecek bir sistemimiz var.

Sabıka kaydı gösteren sitelerde değişiklik yapabilmek veya verilerinizi silmek genellikle daha zordur ancak ne yapabileceğinize dair bir fikir edinmek için site yetkilisiyle iletişime geçebilirsiniz. Her site farklıdır ve her ülkede bununla ilgili farklı yasalar vardır, bu nedenle doğrudan onlarla iletişim kurmak çoğu zaman en iyi seçenektir.

Profesyonel Yardıma Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Bazen oturup kendi çevrimiçi itibarınızı gözden geçirebilmek için çok fazla zamanınız olmayabilir. Ancak endişelenmeyin! Çevrimiçi olarak bu konuyla ilgilenmek ve internet siteleri üzerindeki itibarınızı istediğiniz gibi olumlu bir hale getirebilmek için profesyonel yardım alabilirsiniz. eKORUMA, adınızla ilişkili negatif bağlantıları izleyen ve silen platform olmak üzere işletmelere ve bireylere yönelik hizmetler sunmaktadır.

Bir profesyonel ile konuşmanız gerekiyorsa, lütfen bize ulaşın; durumunuza ve kişisel gereksinimlerinize göre önerilerde bulunmaktan memnuniyet duyarız.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama