YouTube’dan Telif Hakkı Eşleştirme Aracı

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim) eğlence amaçlı açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “Video Paylaşım Sitesi” olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir. Bu web sitesi içerisinde milyonlarca video bulabilir ve güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Youtube’a çektiğiniz bir videoyu yükleyebilir ve kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Bununla birlikte, istediğiniz videolar için çeşitli yorumlar yapabilir, beğenilerde bulunabilirsiniz. Zengin video içerik yapısı ile kendinize ait bir “Oynatma Listesi” oluşturarak farklı farklı video klipleri bir araya getirip keyifli zaman geçirmeniz mümkündür. Bunlara ek olarak, kendi Youtube kanalınızı oluşturma imkânınız da mevcuttur. Kendi kanalınızda istediğiniz herhangi bir alanda (eğitim, sağlık, spor, eğlence vb.) videolar paylaşabilir, insanları bilgilendirme konusunda adımlar atabilirsiniz. Hatta kanalınıza yüklediğiniz videolar ile gerekli ayarlamaları yaparak para kazanmanız da mümkündür.

İzlenme sayısı, süresi, beğeni sayısı vb. gibi etkenler aracılığı ile kazanacağınız miktar değişmektedir. Sadece eğlence aracı olarak da Youtube’u kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra bazen video yükledikten sonra bir takım sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunlardan en önemlisi telif hakkı problemidir. İzinsiz olarak başkalarına ait video klip yüklediğinizde Youtube bunu daha sonra incelediğinde kanalınızdan kaldırmaktadır.

YouTube’dan Telif Hakkı Eşleştirme Aracı

Örneğin, TV dizileri yapımcı firmadan izin alınmadan yüklendiğinde gerekli başvurulardan sonra hemen Youtube yayınından kaldırılabilmektedir. Eğer iyi bir Youtube kullanıcısıysanız günümüzde bu durumun sıklıkla gerçekleştiğini görmüşsünüzdür. Bunun yanı sıra sizlerde kişisel olarak size ait olan ve başkaları tarafından sizden izin alınmadan tekrardan yüklenen içerikleri kaldırma talebinde bulunma imkânınız vardır. Bunun için Youtude ekibi Telif hakkı Eşleştirme Aracı (Copyright Match Tool) geliştirmektedir.

Youtube’a izinsiz olarak size ait olan bir içeriğinizin başkaları tarafından başka kanallara yüklenmesinin ne kadar can sıkıcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca izinsiz yüklenen bu içeriğin manuel olarak aranması çok zaman harcamaktadır. Youtube şu anda telif hakkı sahiplerinin çalışmalarını korumalarına yönelik çeşitli yollar sunmaktadır. Ancak, içerik oluşturuculardan bu durum için daha fazla çalışma yapması gerektiğine yönelik beyan söz konusudur ve Youtube bunu kabul ettiğini ve göz ardı etmediğini kabul etmiş durumdadır.

Bugünlerde, diğer kanallarda izinsiz olarak yüklenen içerikleri bulmak için tasarlanan yeni Telif Hakkı Eşleştirme Aracını Youtube duyurmaktadır. Peki, geliştirilen bu araç nasıl çalışır: Bir video yükledikten sonra, YouTube bunlardan herhangi birinin aynı veya çok benzer olup olmadığını görmek için YouTube’a yüklenen diğer videoları tarar. Bir eşleşme olduğunda, araçtaki “Eşleşmeler” sekmesinde görünecek ve bundan sonra ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Youtube ekibi, bu aracı, tüm youtube topluluğu için güvenli ve etkili kılmak için neredeyse bir yıldır içerik oluşturucularla test etmektedir ve kullanıcılar tarafından gelen geribildirimler sayesinde bu aracın geliştirilmesine devam edilmektedir.

Bu aracı kullanmanız için bilmeniz gerekenler aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

Telif Hakkı Eşleştirme Aracı olmadığını varsayalım. Böyle bir durumda manuel olarak yani teker teker video aratıp size ait olan videolara denk gelmeniz durumunda telif hakkı talebinde bulunabilirdiniz.

Böyle bir işlemde size ait olan ve başkaları tarafından yayınlanan içeriklere ulaşamama olasılığı mevcuttur. Bu nedenle geliştirilen bu araç kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Youtube ekibi bu aracı çok güçlü bir özellik olarak görmekte ve kullanıcıların eşleştirme işlemlerini yakından takip etmeye devam etmektedir.

YouTube Partner programındaki her içerik oluşturucu için kullanılabilir hale getirme hedefiyle önümüzdeki aylarda genişlemeye devam edecektir.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama