Dijital itibarınız için “eKORUMA”

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Çok değil, bundan 5-10 yıl önce, “internetten içerik temizleme” ya da “online itibar yönetimi” gibi bir sektörün geleceğin meslekleri arasında zirveye oturacağı fikrine burun kıvıranlar vardı. Artık herkes “online itibarına” önem göstermek zorunda. Bir blog’da ya da sosyal medyada hakkınızda çıkan bir haber ya da fotoğraf, yıllar boyu tırnağınızla kazıyarak inşa ettiğiniz kariyerinizin bir anda yerle yeksan olmasına sebebiyet verebilir.

Ya da büyük bir emek verdiğiniz, paralar harcadığınız bir yatırımınız bir sanal korsanın masasına meze olabilir. Hatta öyle büyük projeler peşinde koşmanıza gerek yok; eski sevgiliniz sizden intikam almak için hiç de istemeyeceğiniz fotoğraflarınızı dijital ortamda ifşa etmeye başlamış olabilir. Kartopu etkisi büyümeden müdahale etmeniz gerek…

Yaşanan problem genellikle ucu yurtdışına taşacak bir hal alıyor. Google’dan ve diğer arama motorlarından içerik kaldırma ile başlayan süreç, gerektiğinde büyüyüp bir siteyi olduğu gibi kapatmaya kadar varabiliyor. Ve burada uluslararası hukuk kuralları devreye giriyor.

İşte bu aşamada “bir bilene” başvurmanız gerekmekte. Hem de hiç vakit kaybetmeden… Online itibar yönetimini ülkemizde hakkını vererek yapan şirketlerin başında “www.ekoruma.com.tr” geliyor.

İçerik kaldırmada 24 saat içinde sonuç aldıklarını söyleyen www.ekoruma.com.tr’in Genel Müdürü Murat İbişoğlu; danışanları arasında milletvekilleri, sanatçılar, film yapımcıları, iş adamları gibi halkın gözü önündeki insanların da olduğunu söylüyor, eski sevgilisinin “sanal şirretinden” kurtulmak isteyen sıradan vatandaşın da…

Örneğin, şirketi ve ailesi hakkında birçok iftiranın yer aldığı bir internet sitesinden şikayetçi olan bir girişimcinin şikayetini değerlendirmeye alan ve gerekli işlem başlatan www.ekoruma.com.tr, sonunda içeriğin Belçika’da bir kişi tarafından girildiğini ortaya çıkarmış. www.ekoruma.com.tr‘in genel müdürü Murat İbişoğlu’nun anlattığı bir başka mağduriyetin  konusu ise ülkemizin bilindik bir teknoloji firması… Firma hakkında sosyal medyada ve tüketici blog’larında yazılan kötü yorumların peşine düşen İbişoğlu ve ekibi, tüm olumsuz içeriğin aynı IP adresinden girildiğini fark ediyor. Adresin izini sürdüklerinde ise İstanbul’un kenar mahallerinin birinde bir gecekonduda para karşılığı bu içerikleri giren gençlerle karşılaşıyorlar…

24 SAAT İÇİNDE KORSAN FİLMİ KALDIRIYORLAR

Artık her türlü bilgiye dijital ortamdan ulaştığımız günümüz dünyasında neyin yasal, neyin yasal olmayan sınıfına girdiğinin farkına bile varmadan dokunmatik ekranlarımızdan bir tüketim çılgınlığı yaşıyoruz. Mesela artık birçok kişi istediği filmi internet üzerinden, yasal olmadığını bile bile izlemeyi tercih ediyor. “Dizi izle”, “film izle” gibi sanal korsanların fink attığı sinema sektöründe, filmine milyonlarca lira yatırım yapan yapımcı artık www.ekoruma.com.tr’in kapısını çalıyor. Özellikle Türk sinema sektöründe çekilen birçok film, vizyona girerken www.ekoruma.com.tr’in dijital koruması altına da giriyor. 24 ilâ 48 saat arasında filmi kaldırdıklarını söyleyen İbişoğlu’nun bu konuda verdiği rakamlar kayıp ekonominin büyüklüğünü gözler önüne seriyor: “Birçok filmin cirosundan elde edilen gelirden daha fazlası, internetteki korsan gösterimlerle kül olup uçuyor… Bu sitelerin tamamına yakını yurtdışı bağlantılı. Ama gerekli özen ve itina ile yürüttüğümüz mesleki uzmanlığımız burada devreye giriyor. Önceleri bu sanal korsanlar uluslararası prosedüre güvenerek vakit kazanmaya çalışıyorlardı… Artık bu siteler bizden gelen ilk mail’le istediğimiz filmleri yayından kaldırmaya başladılar. Çünkü karşılarında tuttuğunu koparan bir Türk şirketi olduğunu artık öğrendiler…”

KİMLER KAPILARINI ÇALIYOR?

www.ekoruma.com.tr’in bir numaralı müşterileri, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, haklarında çokça olumsuz içeriğin bulunduğu ünlüler ve iş adamları.

Hakkında internette çıkan olumsuz yazı, istemediği bir fotoğraf, karalama kampanyası ya da videonun çıkarılmasını isteyen ya da resim, film, müzik gibi telif haklarına tabi olan eser sahipleri de şirketin en çok kapısını aşındıranlar…

Yazdığınız yazı, çektiğiniz fotoğraf, hazırladığınız bir proje sizin izninin dışında başka mecralarda paylaşılıyorsa siz de www.ekoruma.com.tr’i ziyaret etmelisiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama