TikTok Nedir?

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

TikTok, ByteDance tarafından yaratılan bir sosyal medya uygulamasıdır. Uygulama ilk defa Eylül 2016’da Çin’de piyasaya sürüldü. Asya’da Douyin ismiyle tanınarak kısa sürede geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Uluslararası pazarda da varlığını etkin kılabilmek için 2017’ de TikTok ismini aldı. Aynı yıl musical.ly isimli müzik paylaşım platformunu da satın alan uygulama kullanıcılarına 15 saniyelik kısa videolar oluşturma, paylaşma ve canlı yayın yapma imkanlarını sunuyor. Günümüzde 39 dil seçeneğiyle erişebilen uygulama, global kullanıcı kitlesine sahip.

TikTok İstatistikleri 

Araştırma şirketlerinin paylaştığı verilere göre kullanıcıların yaklaşık %60’ ını 30 yaş altı insanlar oluşturuyor. Kullanıcıların %56’sının erkek %44’ünün kadın olduğu bildiriliyor. 1.8 milyardan fazla indirilme sayısına ulaşan uygulamanın en çok kullanıcıya sahip olduğu ülke Hindistan. Ancak uygulama Asya ülkelerinin yanı sıra ABD, Brezilya gibi ülkelerde de yüksek rağbet görüyor. Uygulamanın 30 milyon kere indirildiği Türkiye ise, kullanıcı sayısının en fazla olduğu ülkelerden biri.

Nasıl Kullanılır? TikTok'dan Video Silme, TikTok Video Kaldırma

TikTok’da Nasıl İçerikler Paylaşılıyor? 

TikTok ile müzik, video, fotoğraf, konum paylaşılıyor. Paylaşılan müzikli veya müziksiz videolara özel efektler, yüz filtreleri, emojiler eklenerek orjinal içerikler yaratılıyor. Dans, oyunculuk, komedi, şarkı, dudak senkronizasyonu, moda gibi türlerde içerik üretiliyor ve kullanılan hashtagler ile içerikler daha geniş kitlelere ulaşıyor. 

TikTok Nasıl Kullanılır?

Öncelikle mobil cihaza Android veya İOS uygulama mağazasından TikTok indirilir. Daha sonra e-posta, telefon numarası veya Instagram gibi üçüncü bir platform kullanılarak hesap oluşturulur. Hesap oluşturulduğunda uygulama otomatik olarak video görüntüleme sayfasına yönlendirir. Burada izlenen video beğenilirse sağ taraftaki kalp simgesine dokunulur. Görüntülenen TikTok videosuna yorum yapmak için konuşma balonuna dokunulur ve yorum yazılır. Video paylaşılmak istenirse paylaş simgesine dokunarak sosyal medyada paylaşılır. Beğenilen videonun paylaşıldığı hesap, hesabın diğer paylaşımlarından da haberdar olabilmek için takip edilebilir. Ev simgesine dokunulduğunda önerilen yeni videolara ulaşılır. Arama butonuyla kullanıcı isimleri aranılır böylelikle ilgi duyulan hesaplara ulaşılabilir. ‘’+’’ simgesiyle hesaba yeni içerik yüklenebilir. Sağ üstteki yatay üç noktaya tıklanarak hesabın gizlilik ayarları kontrol edilir.

TikTok Terimleri 

Duet:  TikTok’ta oldukça popüler bir içerik türü olan Duet, kullanıcıların farklı bir içerik üreticisinin videosunun orjinal bir parçasıymış gibi davranarak videoları yeniden yorumlamasıyla oluşur. Uygulamada ustalık seviyesine ulaşanlar ekranın ikiye bölünmesiyle duet yapabiliyor.

Cringe: Başarılı bir video çekmek isterken utanç verici duruma düşenlere cringe ismi takılıyor. Ayrıca TikTok’ta bu tarz videoları paylaşan özel hesaplar da var. Kullanıcılar videoları, ‘’#cringe’’ şeklinde hashtag oluşturarak da paylaşıyor.

Challenges: Meydan okuma kültüründen beslenen içerikler TikTok’ a oldukça hakim. Kullanıcılar challenge videolarına uygun içerikler üreterek topluluğa meydan okuyorlar ve üretilen challenge videoları kullanıcıların kendilerini daha çok topluluğun bir parçası olarak hissetmelerine sebep oluyor.

Tiktok’da Gizli Hesap Nasıl Yapılır 

TikTok’ ta hesap oluşturulduğunda gizlilik ayarları içeriklere herkesin ulaşabileceği şekildedir.  Gizlilik ayarlarından ‘’Özel hesap’’ seçildiğinde ise hesaptaki içeriklere yalnızca takip etme isteği onaylananlar erişebilecektir. Ancak özel hesap tercih edildiğinde dahi kullanıcı adı, biyografi ve profil fotoğrafı diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. 

Gizli hesap ayarı için öncelikle profilinize girmeli, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayarak ‘’Gizlilik ve Ayarlar’’ a giriş yapmalısınız. Daha sonra ‘’Gizlilik ve Güvenlik’’ seçeneğine tıklayarak ‘’Özel Hesap’’ tercihinizi belirtmelisiniz. Ayrıca gizlilik ayarlarında bulunan ‘’İndirmeye izin ver’’ seçeneği kapalı tutularak ‘’özel hesap’’ tercih edilmeksizin videoların başka kullanıcılar tarafından indirilmesi engellenebilir.

TikTok’dan Video Silme 

TikTok’ dan video silmek için daha önce paylaşılmış olan video açılır, paylaş simgesine ve ‘’sil’’e dokunulur. Video silerken internet bağlantısının açık olduğundan emin olunmalıdır.

TikTok’dan olumsuz  videolarınızı kaldırmak isterseniz sayfanın altındaki iletişim barından veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabiliriz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama