Ebeveynler Çocuklarının İnternet Kimliğini Önemsiyor

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Çocuklarınızı internet ortamında nasıl güvende tutabilirsiniz? Güvenlik uzmanları bu konuda ne söylüyor? Gelin bu konulara hep birlikte bir göz atalım.

Çocuğunuza interneti güvenli bir şekilde kullanmalarını nasıl öğretirsiniz? Bu, her anne ve babanın çok uzun zamandır düşündüğü bir soru, hatta çocuklarınız şu anda tablet ve dizüstü bilgisayar kullanıyorsa bu soru sizin için çok daha fazla önem arz edecektir.

İnternetin bilmediğiniz soruları yanıtlayabilen büyülü bir varlık olduğunu herkes gibi çocuklarınız da biliyor. İnternetin birçok işlevi bulunuyor; boyamak ve renklendirmek için hemen hemen her hayvanın yazdırılabilir resimlerine ulaşabilmek gibi. Ancak bu işin olumlu kısmı. Minecraft ya da bu gibi oyunlardaki istismarcı grupları ve olumlu veya olumsuz tüm videolara ulaşabilme imkânlarını da düşündüğünüzde işin rengi bir anda değişiyor.

Çocuklarının İnternet Kimliğini

Çocuklarınızın internet hakkında bilmedikleri şeyler ise; virüsler, çevrimiçi gizlilik, kimlik avı, sosyal ağ kuralları ve aklınıza gelebilecek başka herhangi bir internet güvenliği ile alakalı her şey.

Onlara şimdi ve gelecekte bunu öğretmek oldukça zordur ve bunu bir kez başaramadığınızda sonradan durumu düzeltmek ise daha zordur. Hatta bu, ömrünü bu sorunların birçoğunu araştıran ve yazan kişiler için bile geçerlidir.

Ama, sonuç olarak; birçoğunun kendine ait çocukları olan ve aynı zamanda güvenli, sorumlu internet vatandaşları yetiştirme görevini üstlenmiş bir internet güvenliği ve internet güvenliği uzmanı endüstrisi olduğunu da hatırlatalım.

Ebeveynlerin çocuklarına verecekleri tavsiyeler son derece yapıcı olmak zorunda; aksi halde yapmaya çalıştığınız şeyin tersi bir sonuç doğurabilir. Peki, nedir bu yapıcı tavsiyeler?

‘Erken yaşta çevrimiçi güvenlik konusunu tartışmaya başlayın’

David Emm, bir internet güvenlik şirketi olan Kaspersky Lab’da kıdemli güvenlik araştırmacısı:

“Bence en önemli şeylerden biri, çocuklarınız internet ile ilgili herhangi bir şey yapmaya başladıkları zaman, çocuklarınızla birlikte çevrimiçi güvenlik konusunu tartışma sürecine de başlamak.

Bilgisayarı bağımsız olarak kullanmak yerine hala sizinle kullanıyor olabilirler ve bu, çevrimiçi dünyanın gerçek dünyaya paralellik gösterdiğini ve hem güvenli hem de güvenli olmayan şeylerin olduğunu vurgulamak için size bir fırsat sunuyor. Ayrıca, bizi korumak için var olan şeyleri tartışmanıza da olanak sağlar; internet güvenlik koruması, şifreler vb.

Yaşları ilerledikçe ve işleri kendi başlarına yapmaya başladıklarında, onlara internette sunduğunuz alanı genişletin. Örneğin; Club Penguin veya Moshi Monsters gibi çocuklara yönelik web sitelerinde bir hesap açmalarına izin verirseniz, mantıklı bir şifre oluşturmalarına ve her hesap için neden farklı şifreler kullanmaları gerektiğini ve bunu yapmamanın olası sonuçlarını açıklamalarına yardımcı olursanız; bu konuda gerçekten başarılı olacaksınız demektir. ”

‘Yüz yüze yapmazsanız – Çevrimiçi de yapmayın’

Shelagh McManus, bir güvenlik yazılımı olan Norton’da çevrimiçi güvenlik uzmanı:

“Kendi aileme ve arkadaşlarıma verdiğim tavsiyeler şu şekilde: “ Yüz yüze yapmazsanız – çevrimiçi de yapmayın ” Örneğin, bir yabancıyla gidip sohbet etmeye başlar mısınız? Bir barda ya da kafede arkadaşlarınıza veya yabancılara küfür eder misiniz?

Sadece bir ekranı; sizinle, konuştuğunuz kişi arasında sağladığı görünür mesafeden korunmuş hissettiğiniz için, çevrimiçi ortamda da aslında gerçek bir dünya olduğunu da hatırlamanız gerekir.

Ergenliğe yeni girmiş gençlerin, web üzerinden yaptıkları her şeyin sonsuza dek saklandığını ve bunların hiçbir zaman silinmeyeceklerini hatırlamaları ve bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Birçok işveren ve üniversite kabul ofisi, adayları araştırırken sosyal medya profillerine bakarlar.

Kocam ve ben aslında genç aile üyelerinin sosyal medya profillerini kapatmaları gerektiğini hatırlatmak için, çevrimiçi olarak nasıl sınırlar koyduğunu temel alan rastgele sorular sorduk! Eğer babalarının, amcalarının ve teyzelerinin ya da gelecekteki işverenlerinin; Cumartesi gecesi on beşinci içkide tam olarak ne olduğunu sormalarını istemiyorlarsa, gizlilik ayarlarını kontrol etmeleri gerekiyordu! ”

‘Onlara hediye vermek isteyen yabancılara karşı dikkatli olmaları gerektiğini öğretin’

Amichai Shulman, ağ güvenliği firması Imperva’nın CTO’su:

“Temel inancım yetişkinlerin bir kez daha siber saldırılara karşı savunmasız olduklarını kanıtlamış olmalarıdır ve bu nedenle çocukların meraklarını gidermeleri konusunda her zaman başarılı olmalarını bekleyemeyiz – özellikle merak duygusunun çok daha gelişmiş olduğu ve dikkat duygusunun çok daha az olgunlaştığı bireyler göz önüne alındığında.

Çocuklarımın gerçek dünyadan çok farklı çevrimiçi olmalarını beklemiyorum ve bu yüzden onlara bilgisayar korsanlarının pencereden ziyade bilgisayardan evinize giren bir tür suçlu olduğunu açıklıyorum. Bunu anlamak oldukça kolay.

Fiziksel dünyada olması gerektiği gibi; onlara hediyeler vermek isteyen yabancılara internet ortamında da dikkat etmeleri gerektiğini de öğretiyorum. Örneğin; çocuklarımın, kimin gönderdiğini (veya bir şey sipariş etmek için benden izin almadığı durumlarda) bilmiyorlarsa bir posta paketi açmalarına asla izin vermem – aynı şekilde, istenmeyen e-posta ekleri açmalarına da izin vermem.

Arkadaşlarının hesabını ele geçiren ve kötü amaçlı yazılım gönderen birinin tuzağına düşebilirler mi? Evet, ancak bu durum çocuklar da olduğu gibi çoğu yetişkin birey için de geçerlidir. Ailemizi hedef alan bir saldırının tuzağına düşebilirler mi? Muhtemelen cevap “evet” olacak – neredeyse tüm yetişkinler gibi. ”

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama