Hashtagler (Etiketler) Nasıl Etkili Kullanılır?

Bu Yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

6. Adım : Sosyal Medyada hashtag (Etiket) Kullanımı

hashtag  (Etiket) kelimesi sosyal medya ile birlikte hayatımıza giren olgulardan biri.Günümüz dijital dünyasında sosyal medya kullanan çoğu insan  hashtag (Etiket) kullanımı yapmaktadır. Peki nedir bu hashtag? Nereden doğdu ?

Bir telefon ya da daktiloda bulunan sıradan bir sembol ( # ) olarak ortaya çıkan hashtag, hızla dijital pazarlama ve Marka İtibarındaki en güçlü araçlardan birine dönüştü. hashtag (Etiket), dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmak için kullandığımız günlük dilimizin önemli bir parçasına dönüştü.

Dijital Markanızı oluştururken ve Online İtibarınızı Korurken, hashtag‘ler markanızı kitlenize iletme de önemli bir rol oynar.

hashtag ( Etiket) oluşturmak  için , Sosyal medya paylaşımınızda öne çıkarmak  ve vurgulamak  istediğiniz kelimenin veya sözcük öbeğinin arkasına    “ # “ sembolünü koyun. Böylece hashtag’iniz oluşmuş olur. Siz paylaşımı yaptıktan sonra eğer bir başkaları da sizin hashtag’inizi kullanarak paylaşım yaparlarsa sizin paylaşımınız, aynı hashtagi kullanan diğer tüm paylaşımlarla birlikte gruplandırılacaktır. İnsanlar yeterli sayıda hashtag’inizi kullandıkları takdirde, Tag Trend olarak kabul edilir ve bu da dünya çapında online olan herkese büyük ölçüde görünür olmasını sağlar.

Hashtag

Bir hashtag’in (Etiketin) Amacı Nedir?

hashtag‘ler, içeriğimizi çevrimiçi olarak düzenlememize ve bize en fazla ilgi ve alaka düzeyini koruyan bilgileri kolayca bulma imkanı sağlar. Facebook, Twitter, Tumblr’da sosyal medya zaman tünelinizi incelediğinizde,sık sık haberler, politikalar, viraller, komik videolar, pop kültürü, kişisel bilgiler ve ötesinde farklı konularda çok çeşitli yazılar bulabilirsiniz.

Eğer Online İtibarınızı markanız için veya bireysel olarak korumak istiyorsanız, başkalarının sizin ve markanız hakkınızda neler söylediğini, neler paylaştığını  görmek için markanızı temsil eden belirli hashtag‘ler üzerinde izleyebilirsiniz fakat her paylaşımı görmeniz, yakalamanız manuel olarak mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla  www.ekoruma.com.tr  gibi bu konuda profesyonel donanıma sahip bir profesyonel çözüm ortağı aracılığıyla tarama-takip hizmeti almalısınız.

Doğru şekilde kullanıldığı takdirde hashtag’ler, içeriğinizi en çok görmesini istediğiniz insanların karşısına çıkararak  online İtibar Koruma ve  markanızı pazarlama konusunda size olağanüstü imkanlar sunacaktır.

Araştırma Yapın

Rastgele bir kelime ya da kelime öbeği hashtag’i veya hangi hashtag kullanılır tahminini yapmayın.  Hangi hashtag’ın en fazla kullanıldığına ve en fazla etkinliğe ve etkileşime sahip olduğuna bakın.

Örneğin, Çalışmalarını veya markasını öne çıkarmayı isteyen bir fotoğrafçıysanız, paylaşımınıza #Fotograf, #photographer, #photographs, #photographers_tr dahil edilip edilmeyeceğine karar verebilirsiniz. Diğer kişilerin nasıl kullandığını görmek için her hashtag‘i inceleyin. #Photography veya #photographs hashtag’leriyle arama yapan bir kişi basitçe online ortamda  kaliteli fotoğraflara bakmakla ilgileniyor olabilir veya  #photographer, #fotografci hashtag’leriyle arama yapan biri işe almak için iyi bir fotoğrafçı arıyor olabilir.

Trend Olanları Görün

Genelde  çoğu sosyal medya sitelerinde “Trend Olanlar” yazan bir ek bilgi kutusu bulunur. Aşağısında dünya genelinde ve bölgenizde en sık kullanılan hashtag listesi yer alacaktır. Bu Trend Hashtag‘leri kullanmak, paylaşımınızın geniş bir kitle tarafından görülme olasılığını artıracaktır.Trend hashtag örnekleri genellikle büyük haberler, ünlü ölümler, milli bayramlar ve daha fazlasını içerir.

Açık Olun

Belirli bir başlık veya konuya girebilmek için hashtag’inizi mümkün olduğunca markanıza özel hale getirin. Örneğin, bir İtalyan restoranına sahipseniz ve yeni bir yemeği veya menü öğesini duyurmaya çalışıyorsanız, yalnızca #yemek veya #restaurant  hashtag’lerini eklemek yerine #italyanrestoran hashtag’ini ekleyebilirsiniz. Bu sizin paylaştıklarınızla ilgilenen  daha özel bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kısa ve Öz Olun

Siz hashtag’inizi markanıza özgü bir hale getirirken aynı zamanda da hashtag’inizi kısa, öz ve isabetli  yapmalısınız.  Yazımı zor olan kelime veya çok fazla kelime kullanmak, hashtag‘i diğer kullanıcılar için daha az cazip hale getirebilir. Basit ve özgün bir hashtag kullanmak, yayınınızın daha sık bulunmasını ve paylaşılmasını ve aynı zamanda etkileşim ve sohbet için daha fazla yer bırakmanızı sağlar.

Boşluklar yada özel karakterler Kullanmayın

Özel karakterler  ve boşluklar hashtag (etiket) oluşturulmasında kullanılamaz. Bir kez özel karakter veya boşluk eklenirse, hashtag özel karakterin kullanıldığı veya boşluğun bırakıldığı kısımdan ayrılır.

Örneğin, Eğer “#Throwback Thursday” yazacak olursanız yalnızca #Throwback tıklanabilir bağlantılı bir hashtag olur. Aynı zamanda rakamlarda hashtag’lerde dikkatli kullanılmalı. Bir numarayı kendi başına etiketleyemezsiniz veya bir numara ile başlayan  hashtag yapamazsınız. Örneğin, #yeniyıl2018 erişilebilir bir hashtag iken,   #2018yeniyil erişilemez ve hashtag değildir.

Bir paylaşıma çok fazla hashtag eklemeyin

Eğer gönderinizi olabildiğince çok hashtag ile doldurursanız, büyük ihtimalle yararlı bir paylaşımdan ziyade spam olarak gözükecektir.Gönderi başına bir veya iki hashtag yapıştırın ve sohbete bir şeyler katmak için kalan karakterleri kullanın. Çok fazla hashtag’iniz olduğunda, her bir etiketin önemi azalır ve gönderiniz diğer kullanıcılara alakalı veya yararlı olarak gözükmez.

Bir hashtag’i aşırı kullanmayın

Eğer bir hashtag’i 100 ardışık gönderide döngü haline gelecek şekilde kullanırsanız, gönderiniz belki diğer kişiler tarafından görülebilir, ama çabucak spam olarak görülecektir. Bir hesap online belirli bir konu veya bir  hashtag konusunda spam olarak görüldüğünde, bir çok insan o hesabı engelleyecektir ve tüm içeriklerini görmezden gelecektir. Bir hashtag’in amacı ağınızdaki diğer insanları rahatsız etmek değildir; asıl amaç onların ilgisini kazanmak ve bir diyalog oluşturmaya çalışmaktır.

www.ekoruma.com.tr olarak hatırlatmak isteriz ki ; Bir hashtag‘in nasıl performans göstereceği konusunda hiçbir zaman tam kontrol sahibi olamazsınız. bir kez internete aktarıldıktan sonra insanlar onu arzu ettikleri şekilde almakta ve kullanmakta özgürdürler.

Bu sebeple, iletmeye çalıştığınız mesajı gönderdiğinden emin olmak için markanızla ilişkili hashtag‘leri sürekli izlemek önemlidir.

Sosyal medyada hashtag’leri etkili bir şekilde nasıl kullanacağınız ve online itibarınızı korumaya yönelik adımları atmaya nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bugün www.ekoruma.com.tr’deki profesyonellerle iletişim kurabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama