İki Faktörlü Güvenlik Önlemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve var olan tüm işlemlerin artık internet ortamında yapılıyor oluşu bir güvenlik açığına sebep olmaktadır. Tüm kişisel verilerin yer aldığı internet ortamı bilgisayar korsanlarının ilgisini çekmekte ve gün geçtikçe veri sızma haberlerine daha çok rastlamaktayız. Tüm bu tehlikelerin ve kişisel verilerin güvenliğini sağlamak amacıyla iki faktörlü güvenlik önlemi geliştirilmiştir. Bu güvenlik önleminin temelde ne olduğu ve nasıl kullanılacağı yazımızda detaylı olarak açıklanmaktadır.

İki Faktörlü Güvenlik

İki Adımlı Doğrulama veya İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir?

Uzun ve karışık şifre seçimine ek olarak doğrulama da hesaplarda ve işlemlerde istenmekte. Hesap güvenliğini sağlamak amacıyla ilk doğrulama yöntemi olarak SMS doğrulaması kullanılıyordu. Ancak SIM kartının çalınma, kopyalanma gibi olasılıkları bu yöntemin güvenilirliğini sarsmaktadır.

Tüm bu açıklar sonucu yeni denetleyiciler geliştirilmiştir. İki adımlı doğrulama veya iki faktörlü kimlik doğrulama olarak bilinen bir yazılım geliştirilmiştir. Temelde bilinen bir şey ile sahip olunan bir şeyin birleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Şifreniz bilinse bile sizden ekstra bilgi istenmesi durumu güvenlik açığını minimum durumuna indirgemektedir.

İki Adımlı Doğrulama veya İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Kullanılır?

İki faktörlü kimlik doğrulamasının nasıl kullanılacağını göstermek için örnek uygulamaları inceleyeceğiz.

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Kullanılır?

Twitter’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Kullanılır?

Slack’te İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Kullanılır?

Genelde profesyonel ölçekte konuşmalar için kullanılan uygulama Slack’te de iki faktörlü güvenlik önlemi bulunuyor. my.slack.com/account/settings adresine giderek İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bunu etkinleştirdiğinizdeyse kodunuzu SMS yoluyla mı, Google Authenticator ile mi yoksa Authy aracılığıyla mı istediğiniz size sorulacak.

İki Adımlı Doğrulama Uygulamaları

Instagram gibi bazı uygulamalar iki faktörlü kimlik doğrulama için bir üçüncü uygulama kullanmanızı isteyecektir. Kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar şu şekildedir:

Google Authenticator

Google Authenticator ile Google hesabının ve diğer iki adımlı doğrulama isteyen hesaplarının güvenliğini sağlayabilirsin. Şifrene ek olarak bu kodu uygulamaya girmelisin. Aksi takdirde uygulama hesabına bağlanmayacak.

Duo Mobile

İki faktörlü kimlik doğrulama ile hesaplarının güvenliğini sağlayan Duo Mobilekolayca kodlar üretebiliyor. Girişlerini hızlı ve güvenli hale getiriyor. Diğer uygulamalardaki ve web servislerindeki hesaplarının güvenliğini sağlayabilirsin.

Authy 2-Factor Authentication

Auty 2-Factor ile Android cihazlarının güvenliğini sağlayabilir, hesaplarını iki adımlı doğrulama özelliği ile bilgisayar korsanlarından koruyabilirsin. Çevrimdışı kullanılabiliyor. Şifreli bulut yedekleme desteği sunuyor.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama