İnternette Yayınlanan İçeriklerinizi Takip Ediyor Musunuz?

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Markalar, kendi kontrolleri dışında gelişen olaylar hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Marka hakkında neler konuşulduğu, müşteri yorumları, müşteri kitlenizi tanımak bir kriz durumunda doğru stratejiyi belirlemenizi sağlar. Kimi kullanıcılar şikayetlerini markalara iletmek yerine kendi profillerinde paylaşmaktadılar. Bu yüzden markalar haklarında neler konuşulduğunu öğrenmek için Sosyal medyayı izlemelidir.

Sosyal Medya Monitoring(İzleme)

Tüm bu çalışmaların genel adıdır. Markalar haklarında kimin ne yaptığını öğrenmek için sosyal medya monitoring servisini kullanmaktadır.

Sosyal Medya Monitoring Nasıl Çalışır?    

Marka’nın belirlediği anahtar kelimeleri kullanarak, belirlenen sosyal medya platformları, websiteler, forumlar taranarak anahtar kelimelerin bulunduğu içerikleri ve mesajları tespit ederler. Elde edilen bilgiler işlenip, düzenlenip rapor haline getirilir ve markaya sunulur.

Monitoring


Peki Monitoring’in Faydaları Nedir?

İnternet, belki de ilkel kabileler dışında herkesin kullandığı bir platform. Her gün internette doğru ya da yanlış milyonlarca içerik paylaşılıyor. Sizinle ilgili paylaşılan yanlış bir içerik, sizi istemeyeceğiniz durumlara sokabilir. Fotoğrafınızın yanlış yerlerde kullanılması sizi belki de ömür boyu zor durumda bırakabilir. Bu yüzden içerik takibi hiç beklemediğiniz bir yerde hayatınızı zorlaştırmaktan kurtarabilir. Bunu önlemenin birden fazla yolu var.

Peki, Bunun Önüne Geçmek İçin Ne Yapmalıyım?

ilk olarak sosyal medya hesaplarınızı gizli konuma getirmenizi öneriyoruz.(Yalnızca arkadaşlarınızın sizinle ilgili içerikleri görebilecekleri ayara.)

Bundan Sonra Ne Yapmalıyım?

Bundan sonra hukuksal süreç başlar. İnternetten ve Google’dan olumsuz içerik kaldırma işlemi bazı hukuki sebeplere dayanıyorsa gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Rızanız dışında yayınlanan ses, yazı, video, aleyhinizde yayınlanmış bir haber, asılsız içerikler olumsuz ve istenmeyen içerik olarak belirlenebilir ve internetten kalıcı olarak kaldırılabilir.

Sosyal Medya’dan İçerik Kaldırma

Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medyalar kendi topluluk kurallarını oluşturduğu için, buralarda içerik kaldırmak ve içerik silmek için bazı durumlarda mahkeme kararı yeterliyken bazı durumlada yeterli olmamaktadır. Bu anlamda, işinde uzman bir avukatla görüşüp en uygun yolu belirlemek en mantıklısı olacaktır.

Youtube’dan Video Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Bireyler kişilik haklarını yahut, özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal eden paylaşımların kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz. Bu talep 5651 sayılı kanun ile yasal zemine oturtulmuştur.

Şikayet ve Forum Sitelerinden İçerik Kaldırma

Şikayet, forum sitelerinde insanlar birbirlerini bilinçlendirmek için fikir ve bilgilerini paylaşsalar da bazı kötü niyetli insanlar, aslı belli olmayan iftiralar, hakaretler ederek kişi ya da kurumların prestijlerine zarar vermektedirler. Düşünce özgürlüğü sınırlarını aşarak yapılan yorumlar, fikrirler, itibar karalaası haline geldiğinde bu içerikler için tazinat da talep edilebilmektedir. Hukuki olarak hem şikayet sitelerine hem de şahsa başvuru yapılabilmektedir.

Google Arama Sonucu Kaldırma

Birçok kişinin farkında olduğu, Ama pek ciddiye almadığı bir konudur. Ama kaldırmak için en çok uğraşılması gereken konuların başında geliyor. Google, internetin kendisi olmadığını, sitelerdeki içeriği silemeyeceğini, yalnızca arama sonuçlarını silebileceğini söylüyor. Fotoğraf, profil bağlantısı veya web sayfasını google arama motorundan kaldırmak için öncelikle sitenin sahibinden içeriğin kaldırılmasını istemeniz gerekiyor.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama