Online Ortamda Alan Adınızı (Domain) Korumak

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Online ortamda alan adı (domain) korumanın önemi sanılanın aksine bireysellerin ve markaların online itibarları için çok önemli bir yer tutmaktadır. Alan adlarının (Domain) ticari işlevlerini de göz önüne aldığımızda alan adlarının (domain) sadece teknik bir özellik olarak değerlendirilmemesi gerektiğini görüyoruz.

Şahsi web siteleri ve sosyal medya siteleri aracılığıyla kişisel markalaşma, hemen hemen tüm çalışan yetişkinler için önemli bir “Kişisel PR” hareketi olduğunu kanıtlamıştır. İşverenler profesyonel imajınızı ve iş yerinizde nasıl performans göstereceğinizin bir göstergesi olarak kendinizi online olarak nasıl yönettiğinizi hızlıca anlayabilirler. Profesyonel bir çalışan olarak, kişisel  web siteniz size, kabiliyetlerinizi sergileyerek ön plana çıkarma ve referanslarınızı vurgulama imkânı verir. Birisi sizinle şahsen tanışmadan önce web sitenize girerek uyandırdığınız izlenim doğrultusunda sizin hakkınızda fikir oluşturabilir. Peki, kişisel markalaşma ve çocuklarınızı yetiştirmenizle nasıl bir bağlantı kurulabilir?

Online Ortamda Alan Adınızı (Domain) Korumak

Post-Modern Ebeveynliğin Sanal Boyutu

Anne ve babalar çocuklarını tüm yaşam döngüsüne hazırlamak için, buna üniversiteden sonra sözde “gerçek dünya” ya hazırlık dâhil, dünyanın sonuna giderler. Modern zamanlar, çocuğunuzun müfredat dışı etkinliklerini destekleme, uzmanlık ile hazırlanmış makaleleri olan en iyi kolejlere başvurmalarına yardım etme  ve çocuğunuzun mükemmel bir özgeçmişin nasıl yazılacağını bilmesini sağlamaya yardımcı olma çağrısında bulunuyor. Post-modern ebeveynlik, çoğu kâğıt tabanlı test ve deneme aşamasına geçilmeye başlandığı halde yine de özgünlük ve dürüstlük isteyen sanal bir dünyaya dönüşmüştür. LinkedIn, bireysel görüşme öncesinde işverenlerin kontrol etmeleri için ortak bir durak olan dünyanın en meşhur sosyal ağ sitelerinden biridir.

İşverenlerin, adaylar tarafından sağlanan daha öznel referanslardan ziyade, LinkedIn, Facebook, Twitter  gibi gayri resmi, ama somut, davranışsal referans kaynakları kontrol etme olasılıkları daha yüksektir. Adayların çalışmayı düşündüğü iş, meslek ve meslektaşları bağlamında “referans” rolüne hizmet eden profesyonel bir kimliğin hazırlanması konusunda çok daha istekli olmaları gerekir. Bunu yapmak eski referansların zayıflıklarını ortadan kaldırır.  LinkedIn kendinizi anlatmak için yeterince kolay fakat kişisel bir web sitenizin olması durumunda avantajlar nelerdir?

 Kişisel Web Site ile Online İtibar Yönetimi

Kişisel Web Sitesi Kısaca ;

Kişisel web siteleri profesyonel çalışanları geçmişte doğru yönlendirmiş olsa da, kişisel marka ortaokul ve lisede de önemlidir. Örnek verecek olursak, çocuğunuz, gelecekteki yarışma görevlileri tarafından fark edilmesini sağlayan, okulunun isminin Google aramasında ilk sayfada açılan kişisel bir web sitesine sahip rekabetçi bir sporcuysa, kişisel bir web sitesi yetenek yerine geçmezken, bir kişinin yeteneğini sergilemek için son derece uygun bir platformdur. Çocuğunuzun online itibarının doğru  ve olumlu olması size bağlı.

Yeni Bir İsim Modası Türü

Bir zamanlar ebeveynler çocuklarına isim verirken, ya aile büyüklerinin isimlerini seçerlerdi  ya da takvim yapraklarından isimlere ve anlamlarına bakılırdı. Zamanla bu gelenek değişti ve popüler isimler konulur oldu. Bir gün ebeveyn, .ocuklarını online başarıya hazırlamak için  alan adı (domain) kontrolü yapmak zorunda kalabilir. “Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler” ve diğer  ebeveyn olma kitaplarını okumakla meşgulken aynı zamanda sosyal medya / kişisel markalaşma trendlerini de okumalısınız. Bu aşırı görünse de, Dünyanın sadece internete daha fazla bağımlı hale gelmeye devam edeceği gerçeğini değiştirmiyor. Sizin ve çocuğunuzun sanal profili fiziksel varlıklar olarak kendi kimliğinizden ayrılamaz hale gelecekler.

Diğer adımlar hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Alan adınızı ve kullanıcı adlarınızı sosyal medyada güvenceye alırken, kullanıcı adınızın zaten başka biri tarafından alındığını görebilirsiniz. Bazı yararlı ipuçları için serimizin 3. adımını gözden geçirin – Kullanıcı Adınız veya Alan adınız (Domain) Başkası Tarafından Alındıysa Ne Yapılabilir: İkinci Seçiminizi  En İyi Seçim Yapmak.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama