Sahte Facebook Hesabı Kapatma

Bu Yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Facebook, bir milyardan fazla insanın sosyal ağını bir araya getirdi. Bu insanların bazılarının kalbinde diğer insanların şahsi çıkarları yok. Bilgi almak, kimliğinizi çalmak veya itibarınızı yok etmek için sizi arayabilirler. Böyle avcılara karşı nasıl korunursunuz? Facebook’ta kendinizi ve ailenizi korumanın birkaç yolunu göstereceğiz.   

1) Sahte Bir Hesabı Tespit Etmenin Neden Önemli Olduğunu Bilin

Her şeyden önce, sahte bir hesabı olan kişinin tanımı gereği neredeyse bir dolandırıcı kabul edilir. 

Kendilerini bir arkadaş ya da romantik ilgi gösteren bir kişi olarak sunsalar da, sizinle arkadaşlık etme konusundaki tek amacı bir akıl oyunu kadar zararsız olabileceği gibi para, mal ve mülkünüz yada daha fazlası olabilir.

Sahtekar, kimliğinizi veya sizden başkasını manipüle etmek için kullanabilecekleri değerli bilgileri çalmaya da hazırlanıyor olabilir.

Sahte Facebook Hesabı Kapatma

2) Yabancılarla Konuşma 

En azından, tanımadığınız ve meşru, doğrulanabilir yollarla sizinle bağlantısı olmayan insanlardan arkadaşlık isteklerini kabul etme konusunda iki kez düşünün. Emin değilseniz, aşağıdakileri yapın:

Onlara neden arkadaşınız olmak istediklerini sorun. Seni nasıl öğrendiler? Ortak tanıdığınız kimse var mı? Arkadaşalrına tıklayarak, karşılıklı arkadaşlarınız olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer varsa, arkadaşınıza başvurun. Yoksa, bu bir tehlike işareti olabilir.

3) Küçük Bir Dedektiflik Yap

En azından eğlenceli olabilir. Ayrıca, “arkadaş” olmanızın gerçekten kötü bir haber olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. İşte dinlenecek bazı şeyler:

4) Profili Dikkatlice Okuyun 

Söylenenler akla yakın mı yoksa gerçekten inanması zor ifadeler var mı?

Örneğin, profesör veya CEO olma iddialarının yanında çok genç bir kişinin fotoğrafı olabilir. Bu süsleme, her zamanki “kendini iyi gösteriyor olma” durumundan daha fazla ve basitçe mantıksız olarak karşımıza çıkıyor mu? 

Bu konuda kendi duyularınıza güvenin. Hatta kişinin belirttiği bazı şeylerin kanıtını isteyebilirsiniz, sonuçta size yaklaşıyorlar. Meşru olduklarından emin olmak için her türlü hakka sahipsin.

5) Profil Resimlerini Kontrol Et 

Sadece bir tane mi var? Çok mükemmel mi yoksa herhangi bir şekilde rötuş yapılmış gibi görünüyor mu? Belki daha önce görmüşsündür? İyi bir fotoğraf ya da rötuş yapılmış bir fotoğraf olumsuza işaret olmayabilir, ancak hiç kimsenin bulamayacağını düşünerek, Google’ı çekici bir fotoğraf için basitçe taramış olabilirler. 

Bunu dene:Profil resmini tıklayın ve masaüstünüze sürükleyin

Google Chrome veya Firefox’u başlatın ve Google Görseller’e gidin.

Profil resmini sürükleyip arama alanına bırakın, gösterildiği gibi genişleyecektir.

Google, tam bir eşleşme (isimler gibi bilgilerle) veya orijinaline benzer resimleri geri getirir.

6) Dönüp Dönmediğini Görmek İçin Adlarını Çevrimiçi Olarak Arayın

Bu isim sıradan biriyse çok işe yaramaz, ancak sıra dışı bir isim için bazı ilginç geri dönüşler olabilir.

Ortak bir adları varsa, konumları, yaklaşık yaşları veya profillerinden toplayabileceğiniz bilgiler gibi diğer bilgileri ekleyin.

Etiketlendiler mi? Gerçek bir kişi genellikle burada ve orada Facebook paylaşım deneyiminin bir parçası olarak etiketlenir.

7) Arkadaşlarına Bakın

Arkadaşları evrensel mi yoksa yerel mi? Daha yerel arkadaşlar, daha büyük olasılıkla gerçek kişiler olacaktır. Daha küresel arkadaşlık listesi, çok az ya da hiç yerel olmayan arkadaşlarıyla, şüphe çekmeye başlar.

Yerel arkadaşların olmaması, bunun uğraştığınız gerçek bir kişi değil, sahte bir hesap olduğunu gösteriyor. Bu genellikle çekici genç kadınlar gibi davranan insanlar tarafından kullanılıyor. Sık sık sizinle “Resmini gördüm ve hoş görünüyorsun” gibi bir çizgi ile iletişim kuracaklar.

8) İsteği Engelle

Birisi hakkında iyi bir his taşımıyorsanız, bunun basit bir çözümü var: sadece arkadaşlık isteğini geri çevirmeyin, onları tamamen engelleyin.

Onların Facebook adını tıklayın ve zaman çizelgesine gidin. Sağ tarafta, kapak fotoğrafının altında, mesaj ayarlarına tıklayın

Onların iletişime geçmelerini engelleyebilir, tehdit oluşturduklarını veya yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu düşünüyorsanız Facebook’a bildirebilirsiniz.

9) Bir “Deneme Süresi” Oluşturun

Arkadaşlarının arkadaşlarının arkadaşlarından veya arkadaşlarından arkadaşlık isteklerini kabul etme (çok iyi değil) alışkanlığınız varsa ve müzik, yemek yapma, dans etme ya da her neyse kendinize benzer zevkleri var gibi görünüyorsa, o zaman kendinizi ara sıra sahte hesaba açık bırakabilirsiniz.

Bu şekilde harika bağlantılar kurarken, ilk önce bu kişi için kefil olduğunu bildiğiniz birisini bulmaya çalışın. Ve eğer bu mümkün değilse, aniden sizi beğeni, yorum, fotoğraf vb. ile bombardımana tutması gibi garip davranış belirtilerine karşı uyanık olun.

Bu kişiyi pek tanımıyorsanız, yavaşça ve kibarca şeyler almalı, alanınızı hemen işgal etmemeliler.

Bir veya iki hafta sonra, yeni arkadaşınızla rahat değilseniz, onları arkadaşlıktan çıkarın!

10) Birbirine Bağlı Numaralara Dikkat Edin 

Bir zamanlar birisinin onlarla etkileşimde olan ve birbirleri için kefil olan bir arkadaş grubunun üyesi olması durumunda, o kişinin gerçek olması gerektiğini düşünmek mantıklı olacaktı. Ancak artık değil!

Çok sayıda sahte Facebook hesabı çalıştıran, farklı insanlar dizisi gibi davranan, hepsi birbirine kefil olan ve hepsi gerçek biriyle arkadaş olmaya çalışan vakalar artış gösteriyor!

Mükemmel bir örnek olarak, bir aldatma ağı ören ve pek çok genç erkeğin çeşitli takma adlarına düşmesine neden olan Natalia Burgess’in durumudur. Ne yazık ki, bu tür sahtekârlar, sahte sosyal çalışanlarının “gerçek” olduğu izlenimini vermek için diğer sosyal medya hesaplarını ve web sitelerini içeren bir dizi sahte hesap oluşturmak için inanılmaz uzunluklara erişebilirler.

11) Tutarsızlıkları Arayın Ve Kaydedin

Ayrıntılı bir yalan ağı tarafından hedef alınıyorsanız, sonunda bunlar çözülmeye başlar. Bu, en çok birkaç sahte Facebook hesabını aynı anda sürdürmeye çalışan biri için belirgindir ve sonunda hataya düşer ve hikayelerini karıştırırlar.

Bunu sorulara yanıt olarak veya yorumlarında fark etmeye başlarsanız, not alın ve daha fazla tutarsızlık için tetikte kalın.

12) Eğer Kişi Garip Ya Da “Karakter Dışı” Bir Şey Söylerse İki Kez Kontrol Edin

Örneğin: Eğer bir yetişkin bir gençmiş gibi davranıyorsa, gençlerin gerçekten fazla bir şey bilmediği tarihi bir olaya veya bir kişiye atıfta bulunarak onları tarihlendiren bir şey söyleyebilirler. Veya iddia ettikleri birinin söylemeyeceği bir konu hakkında çok fazla şey bildiklerini kanıtlayabilirler.

Şüpheli kişinin söylediklerini not alın, herkes hata yapar! Kimse mükemmel değildir ve sonunda size, iç sesinizin doğru olduğuna dair bir ipucu verecek bir şey söylemeye mecbur kalırlar. Bunu, sorulara yanıt olarak veya yorumlarında fark etmeye başlarsanız not alın ve daha fazla tutarsızlık için tetikte kalın.

13) Ölümsüz Aşk, Şefkat Ve Romantizm İlanlarına Karşı Gerçekten Dikkatli Olun

Hiç tanımadığınız, sizden binlerce mil ötede yaşayan ve kendilerini zorlukla açığa çıkaran birinin, size aşık olmasına karşı şüpheli olun. Bazen gerçekten bunu yaparlar, çünkü başkalarının hayatı ve duygularıyla oynama hissini severler; bazen bunun nedeni çevrimiçi aşka aşık olmaları, ancak gerçek benliklerini ortaya çıkarmak için çok korkmalarıdır (ya da gerçek hayatta bir ilişki içindedirler); ve diğer zamanlarda, para, seks veya uyuşturucu gibi bir şeyin peşinde oldukları da olabilir.

Size çevrimiçi duygularını beyan eden bir kişi için bir şeyler hissetmeye başlarsanız, kendi duygularınızı ve motivasyonlarınızı sorgulayın. Çok mu ani oldu? Çok garip? Çok mu garip? Bu hislere güvenin ve bu sahte arkadaşınızı hesabınızdan silin.

Sizden seksi resimler isterlerse, derhal şüphelenin. Sahte bir hesap, daha sonra çevrimiçi olarak dolaşılan ücretsiz pornografik materyalleri toplamak için iyi bir yoldur.

14) Onları Arkadaşlıktan Çıkartın! 

Şüpheleniyorsanız, emin değilseniz veya Facebook arkadaşlarınızın bir parçası olarak bunlardan rahatsızsanız, fişlerini çekin. Sizin gerçek arkadaşlarınız veya aileniz gibi değiller ve sizin için gelecekteki birçok soruna neden olabilirler.

Sahte hesapla arkadaş olduklarını biliyorsanız Facebook’taki diğer arkadaşlarınızı da uyarın; Bir sahtekârın taktiklerinden biri, arkadaşlığın daha gerçek olmasını sağlamak için arkadaş çevrende arkadaşlarınla ​​arkadaş olmaktır.

Sahte Facebook Hesabı Kapatma

Sizin adınıza açılmış sahte facebook hesapları tespit ettiyseniz bu profillerin size veya arkadaşlarınıza zarar vermemesi için bu hesapları hızlı bir şekilde kapatmalısınız. Sahte facebook hesabı kapatmak için eKoruma içerik kaldırma uzmanlarımızdan destek almak için tıklayınız. 

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama