Youtube Dislike Butonu İçin Radikal Değişimlere Gidiyor

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Her kullanıcısına platformda sayfa açma hatta video yükleme imkanı sağlayan ve toplamda 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan bu sosyal medya mecrası, internet içeriklerinin neredeyse üçte birini oluşturuyor. Bu yüzdendir ki ona modern internet çağının devi lakabını takmamız mümkün.

Son dönemde gücünü iyice artıran bu platform, ‘Youtuber’lık’ kavramını da hayatımıza soktu. Kişiler kendi sayfalarından diledikleri özgün içeriği yayınlıyor ve isterlerse canlı yayında başlatabiliyorlar. Beğeniler ve yorumlar ile kullanıcılarla sayfalar arasında etkileşime de imkan sağlayan Youtube, bir çok kişi için ciddi bir kazanç kaynağı haline gelmeye başladı.

Bu yüzden her videonun kaç kez izlendiği ve beğenilip beğenilmediği de önemli bir hal aldı. Bu durum da haliyle ortaya kötü niyetli kullanımları, içeriğe zarar verebilecek spamleri ortaya çıkardı. Bu yazımızda sizlere bu butonun doğurduğu olası olumsuz sonuçlardan bahsedeceğiz.

YouTube, Dislike

Like ve Dislike Butonu Nedir, Ne sebep İle Kullanılır?

Youtube’a yüklenen her içeriğin altında Like ve Dislike butonu bulunmaktadır. Türkçe’de beğeni ve beğenmeme anlamına gelen bu kelimeleri eminiz ki son dönemde sizlerde fazlaca duymuşsunuzdur. Sosyal medyanın önlenemez gelişimi ve hızlı para kazanma isteğinin arttığı günümüzde bunlar özellikle gençler arasında popüler terimlerdir.

Dünyanın girdiği değişim, teknoloji çağı ve ana akım medyanın giderek kan kaybetmesiyle Youtube yükselen güçlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Beğeni ve görüntülenme sayısı yüksek olan videolar Youtube sıralamasında gittikçe yukarı doğru çıkarken beraberinde sayfanızın değer kazanmasına ve popülerleşmesine yardımcı olur. İlerleyen süreçte kanal sahibinin Youtuber olarak adlandırılabilmesi ve maddi bir gelir elde edebilmesi için en önemli şartlar bunlardır.

Sayfayı izleyen kişiler fikirlerinin olumlu yada olumsuz oluşunu bu butonlarla belirtirken eğer Dislike fazla ise videonun sıralamada oldukça aşağıya düşmesine de neden olurlar. Hatta beğeniyle olumsuz beğeni arasında uçurum var ise kanal Youtube tarafından uyarı alabilir ve denetlendikten sonra hatta kapatılabilir.

Bu yüzden bu oylamayı yapan bireylerin dürüst davranması, tamamen organik kullanıcılardan oluşması, internet korsanlığının yapılmasına mani olunması oldukça önemlidir. Fakat bu yoğunlukta ki kullanıcı trafiğinde bunu sağlamakta oldukça zordur.

Eğer uygunsuz ya da ilgi çekici olmayan bir içerik var ise gerçekte çok faydalı olan dislike butonu, maalesef son dönemde art niyetli şekilde de fazlaca kullanılmaya başlanmıştır.

Ortaya çıkan dislike çeteleri ile endişeleri daha çok artan kullanıcıların bu durumdan şikayetçi olması ve Youtube’ın içerik kontrolüne zarar vermesi sebebiyle bu tuşları tamamen kaldırmayı düşünmesi bir süredir gündemde. Bu sorunun önüne geçmek için Youtube çözüme yönelik çalışmalarına devam ediyor.

İlk seçenek tamamen kaldırmakken, bir diğer seçenek ise geliştirilmiş ve hatalı kullanımı aza indirecek bir yeni versiyonunu oluşturmak. Ancak bu tuşları kaldırmak Youtube’dan kar elde etmeyi uman kişiler için büyük bir hüsrana sebep olabilir ve Youtube fazlaca kullanıcı kaybedebilir.

Bu yüzden site tarafından şimdilik askıya alınmış gibi görünen bu fikrin yerine, demokratik bir sonuç için beğenmeme sebebini sormayı hedefleyen bir yazılım üzerinde çalışılıyor.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama