Online İtibarınızı Korumak İçin Her Gün Yapmanız Gereken 5 Şey

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Online itibarınız statik değildir. Online itibarınız kendinizi korumak için yaptıklarınız ve diğerlerinin size saldırmak için yaptıkları şeyler temelinde her gün değişir. Bu da itibar savaşını kazanmak günlük yapılacaklar listesi içeriyor demektir. Kendinizi koruma stratejilerinizin rakiplerinizin size zarar vermek için uyguladığı şeylerden daha iyi olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Yapılacaklar listesinde neler olmalı? İşte o 5 adım:

1) Google’da arayın

İtibarınızın durumunu anlamak için en hızlı ve kolay yollardan biri Google’da günlük arama yapmaktır. Adınız ve lokasyonunuzu girerek yaptığınız arama sonuçlarında ilk 3 sayfaya göz gezdirerek görmek istemeyeceğiniz şeylerin orada olmadığına emin olun. Bu da şunların olmaması demektir:

Bunlara benzer herhangi bir veri görürseniz itibarınız tehlikede demektir. Sonuçta tüm bu veriler diğerlerinin de sizinle ilgili arama yaptıklarında görecekleri şeylerdir. Harika bir itibara sahip olmak istiyorsanız bu arama sonuçlarını temiz tutmak zorundasınız.

Online İtibarınızı Korumak İçin Her Gün Yapmanız Gereken 5 Şey

2) Bütün sosyal medya profillerinizi kontrol edin

Neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her bir yetişkin sosyal medya hesabıyla etkileşime geçiyor bir noktada ( Aslında, Pew Araştırma Merkezi’ne göre yetişkinlerin yüzde 74’ü en az bir sosyal medya hesabına sahip oluyor). Bu mekanlar samimi umutlarınızı ve hayallerinizi arkadaşlarınızla paylaştığınız yerler. Fakat, buralar aynı zamanda düşmanlarınızın size açıkça saldırabildiği yerler de olabiliyor.

Her gün, bir profile sahip olduğunuz tüm sitelerin üzerinden bir tur atmalısınız ve şunları aramalısınız:

Profiliniz güvenli ve gizli olsa bile bu tür paylaşımların hepsini silmeniz gerekiyor. Böylelikle itibarınızın güvende olduğundan tam olarak emin olabilirsiniz.

3) İnceleme sitelerinizi sıkıştırın.

Eğer bir işletme sahibiyseniz muhtemelen Yelp benzeri bir inceleme sitesinde bir incelemeniz vardır. BrightLocal’in araştırmasına göre, müşterilerin yüzde 73’ünden daha fazlasının olumlu iş incelemesine sahip işletmelere daha fazla güvendiğini göstermektedir.

Bir başka deyişle, insanlar Yelp’te işletmeniz hakkında konuşuyor ve iyi şeyler söylüyorsa bu işletmenizin başına iyi şeylerin gelmek üzere olduğunu gösterir. Ve tam tersi de muhtemelen doğrudur. Her gün inceleme sitelerine ayıracak vaktiniz mi yok? İnceleme yönetimi yazılımımız tüm yorumlarınızı sizin için inceleyebilir ve sizi olumlu/olumsuz yorumlarda uyarabilir. Bu yüzden, incelemenizin bir parçası olarak, bu inceleme sitelerinin hepsini gözden geçirmeli ve yeni yorumlardan memnuniyet duyacağınızdan emin olmalısınız. Eğer sizi memnun etmeyen bir şey görürseniz, bu saldırıyı ilgi çekmeden çok hızlı bir şekilde bitirecek önlem almalısınız(Gelişmekte olan bir saldırıya karşı nasıl karşılık verileceğine dair fikirler için blog postumu buradan inceleyebilirsiniz).

4) Bir içerik parçası yazın.

İtibar savaşını kazanmanın en iyi yollarından biri, sizin ve yaptığınız güzel şeyler hakkında verilmiş bir iyi bilginin kaynağının siz olduğundan emin olmaktır. Bu olumlu yorumlar denizi, sizinle ilgili mükemmellikler, sizi hatalarınız ve yanlışlarınıza dayalı olarak yapılan saldırılara karşı korumakta yardımcı olabilir.

Fakat bu ancak gerçekten bir içerik yazarsanız işe yarar.

Bu yüzden, her gün içerik yazmak için vakit ayırın, şuna benzer:

Bu küçük içerik parçaları, dünyaya iyi işlerinizden ve muhteşem yeteneklerinizden bahsetmeli. Ve her gün bu şeylerden oluşturmalısınız.

İşte size bir bonus: Araştırmalar gösteriyor ki sosyal medya sitelerinde iyi haberler kötü haberlerden daha fazla paylaşılıyor. Eğer paylaşımlarınız mutlu şeyler hakkında olursa, (promosyonlar, yeni ürünler veya harika duygular gibi) öfke dolu paylaşımlara göre yayılma hızı daha fazla olur. Öyleyse durmayın: İyi şeyler paylaşmaya devam edin!

5) Bir başkası için iyi bir şey yapın

İyi bir itibar sahibi olmak iyi bir insan olduğunuzda çok kolaydır. Her gün vaktinizin bir kısmını başkalarına iyi bir şeyler yapmak için harcayın. Komşunun köpeğini gezdirin, annenize bir kart gönderin, çocuğunuzun okulunda biraz zaman geçirin veya evsizlere biraz bağış yapın. Bunu içerik oluşturma çabalarınıza ekleyemezsiniz, fakat topluluğunuzun mükemmel bir üyesi olarak iyi bir itibara sahip olabilirsiniz. Eğer bir saldırıya uğrarsanız bu size büyük bir yardım sağlayabilir. Size yardım etmek isteyen birçok insan olacaktır ve onların yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama