Anne Babalar İçin Tiktok Kılavuzu

Bu Yazıyı 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Takip edilecek birçok sosyal ağ bulunduğundan, çocuğunuzun Tik Tok takıntısının başınızı tırmalaması şaşırtıcı değil. Peki tam olarak nedir bu uygulama?

Tik Tok-Gerçek Kısa Videolar, doğrudan telefonunuzdan müzik dinleyebilmenizi, video oluşturabilmenizi ve paylaşabilmenizi sağlayan ücretsiz bir sosyal medya uygulamasıdır. Orijinal olarak ABD’de Musical.ly olarak mevcutken, iki uygulama Ağustos 2018’de birleştiğinde yeniden markalandı. 100 milyondan fazla kullanıcısı ile Tik Tok, çocukların favorilerinden olan kaygan Mashup özelliklerinden dolayı inanılmaz derecede popüler. Dudak senkronizasyonu uygulaması, Dubsmash’de olduğu gibi, kullanıcılar popüler müzikleri dudak senkronizasyonu ile canlandırarak, videoları kaydedebilirler. Artık feshedilmiş Vine’da olduğu gibi çocuklar, komikten ciddiye kadar değişen kısa ve paylaşılabilir videolar oluşturabilir. Aynı YouTube gibi, Tik Tok da arkadaşlarınızla ve hayranlarınızla beğeniler, yorumlar ve hatta düetlerle bağlantı kurmanıza izin veren etkileşimli bir video dünyasıdır.

Tik Tok-Gerçek Kısa Videolar, bile kendi ünlülerini ortaya koyuyor. Musical.ly neredeyse bir gecede, Baby Ariel ve Jacob Sartorius gibi kişilere, özellikle çocuklar ve gençler arasında internet şöhreti kazandırmıştır.

Anne Babalar İçin Tiktok Kılavuzu

Ancak, orada çok fazla bilgi olması, ebeveynlerin gerçekten güvenli olup olmadığını bilmelerini zorlaştırabilir. Tik Tok videoları çoğunlukla zararsız, yaratıcı eğlenceli olsada, uygulamayı kullanan çocuklar adına gerçek endişeler var. Her sosyal ağda olduğu gibi, sizin ve çocuklarınızın ne kadar bilgi paylaştığını sınırlamak adına gizlilik ayarlarını kullanmanız gerekir. Çocuklar, siz bu ayarları gözden geçirmeden ya da düzenlemeden bazı şeyler gönderebilir. Daha genç kullanıcıları hedef alan, uygulamayı kullanan çevrimiçi avcıların raporları da bulunmakta. 2019’da, Tik Tok, çocukların gizlilik yasasını ihlal ettiği iddiasıyla federal düzenleyici kurumlara milyonlar ödedi.

Common Sense Media’nın, Tik Tok – Kısa Videolar hakkındaki tam incelemesini okuyun ve çocuklarınızın ve ebeveynlerinin en sık sorduğu soruların yanıtları ile güvenle kullanmalarını sağlayın.

TikTok Nedir – Gerçek Kısa Videolar?

Tik Tok, çoğunlukla popüler şarkılarla dudak senkronizasyonu yapan, kullanıcı tarafından oluşturulan videoları paylaşmak için kullanılan bir sosyal ağdır. Başlangıçta müzikal olarak adlandırılmıştı (telaffuz MU-zik-lee). Kullanıcılar dudak senkronize ettiği, şarkı söylediği, dans ettiği ya da sadece konuştukları kendi videolarını oluşturabilir ve yükleyebilir. Ayrıca, çok çeşitli konuları, şarkıları ve stilleri kapsayan diğer kullanıcıların içeriğine göz atabilir ve bunlarla etkileşimde bulunabilir.

Tik Tok Ne Kadar Güvenli?

Herhangi bir sosyal ağı kullanmak riskli olabilir, ancak çocukların uygulamayı yetişkin gözetimi altında (ve özel bir hesapla) güvenle kullanması mümkündür. Tik Tok’a kaydolduğunuzda, hesabınız varsayılan olarak herkese açıktır, yani herhangi biri videolarınızı görebilir, doğrudan mesaj gönderebilir ve konum bilgilerinizi kullanabilir. Ebeveynler, çocukların kullandığı hesaplar için tüm gizlilik ayarlarını etkinleştirdiğinden emin olmalıdır, bu sayede yalnızca tanıdığınız kişiler videolarınızla etkileşime girebilir veya uygulamada size mesaj atabilir.

Tik Tok nasıl çalışır?

Tik Tok kullanıcıları telefon numarası, e-posta adresi, Facebook veya Instagram ile kaydolurlar. Giriş yaptıktan sonra, videoları bulmak için popüler içerik oluşturucuları, kategorileri (komedi, hayvanlar, sporlar) ve hashtag’leri arayabilirler. Veya uygulamadaki zaten kaydolmuş arkadaşlarını bulmak için telefon rehberini veya sosyal medya hesaplarını kullanabilirler. Tik Tok’taki birçok çocuk video oluşturmaktan hoşlanıyor, ancak birçok kişi kendilerini paylaşmıyor – sadece içerik oluşturucularını bulmak ve takip etmek için uygulamayı kullanıyorlar.

Tik Tok çocuklar için uygun mu?

Tik Tok’un popüler müzik üzerindeki vurgusundan ötürü, birçok video küfür ve cinsel şarkı sözleri içeriyor, bu nedenle çocukların kendi başlarına kullanmaları yaş açısından uygun olmayabilir. Tik Tok, “seks” veya “porno” gibi sakıncalı içerikleri aramanıza izin vermesede, belirgin kıyafetler giyen ve dans eden insanları burada bulmak oldukça kolay. Çocuklarınızı denetler ve radyodan bildiğiniz şarkılara bağlı kalırsanız, Tik Tok çocuk dostu bir deneyim olabilir. Uygulama 2019’da, sitede 13 yaş altındaki çocuklar nedeniyle çocuk mahremiyeti ihlalleri için Federal Ticaret Komisyonu’na hesap vermeye başladıktan sonra, geliştiriciler, uygulamanın yalnızca küratörlü, temiz videolara erişmelerini sağlamak için çocuklara ayrı bir bölüm oluşturdular: Kendi videolarını yorumlayamaz, arama yapamaz veya yayınlayamazlar. Bununla birlikte, bu bölümün atlanması yalnızca yanlış bir doğum tarihi girmeyi gerektirir.

Tik Tok Hangi Yaş İçin Tavsiye Edilir?

Common Sense, özellikle gizlilik sorunları ve olgun içerikten ötürü 16 yaş ve üstü için uygulamayı önerir. Tik Tok, kullanıcıların uygulamayı kullanabilmeleri için en az 13 yaşında olmalarını ve 18 yaşın altındaki herkesin bir ebeveyn veya veli onayına sahip olmalarını gerektirir- ancak çok fazla genç ara kullanıcı vardır. Küçük veya ara yaş çocuğunuz uygulamayı kullanmak istiyorsa, hesap, küçük kullanıcıların nelere göz atıp paylaşması gerektiğini izleyebilen bir yetişkine ait olmalıdır. 13 yaşın altındaki çocuklar için olgun içerik ve yorumlara erişimi kısıtlayan, yukarıda belirtilen uygulamanın bir bölümü de var, ancak sahte bir doğum tarihi ile girmek kolay olduğu için, hala yetişkin kontrolü gençler için en iyisi.

Tik Tok Hesabınızı Nasıl Özel Yapabilirsiniz?

Tik Tok hesabınızı özel yapmak için profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesini seçin. Gizlilik ve Güvenlik’i seçin. Orada, “Özel Hesap” anahtarını değiştire tıklayın. Ayrıca size kimin yorum ve doğrudan mesaj gönderebileceğini ve kiminle düet yapabileceğini de düzenleyebilirsiniz.

Bir Tik Tok Videosunu Nasıl Silerim?

Hesabınıza gönderdiğiniz bir Tik Tok videosunu silmek için profilinizden silmek istediğiniz videoyu seçin. Buradan, sağ alt köşedeki “…” simgesine dokunun ve sil veya çöp kutusu simgesini seçin. Videoyu silmek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulacak, sonrasında profilinizden kaldırılacak.

Bir Tik Tok Hesabını Nasıl Silebilirim?

Bir Tik Tok hesabını silmek için profiline git, sonra sağ üst köşedeki “…” simgesini seç oradan, hesabımı yönet ibaresini seçin. Oradan henüz almadıysanız, bir telefon numarası eklemelisiniz. Bu, çalışan bir numara olmalıdır, çünkü uygulama numarayı doğrulayarak hesabı silmek için size bir kod gönderilecektir. Bir telefon numarası ekledikten sonra, “Hesabınızı kaldırmayı mı düşünüyorsunuz?” Size bir doğrulama kodu girmenizi isteyen yeni bir sayfaya yönlendirecek olan cümleyi tıklayın. Doğrulama kodunu içeren bir metin mesajı almak için “Kod Gönder” i seçin. Numarayı girin, sonra Devam’ı seçin. Hesabın silinmesinde neyin gerekli olduğu hakkında, size bilgi verilecektir. Hesabınızı silmek istediğiniz son bir onay için bir kez daha Devam’ı seçin ve ardından Hesabı Sil’e dokunun.

Tik Tok’u çocuklarımla nasıl kullanabilirim?

Çocuklarınızla birlikte izleyerek ve videoları birlikte çekerek çocuklar ve iffy içeriği arasında bir tampon sağlayabilirsiniz. Kamerayı tutmayı veya bir selfie düeti yapmak için çevirmeyi teklif edin. Bunu gönderebilir veya “özel” olarak kaydedebilirsiniz, böylece sadece siz görebilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda videoları e-posta, metin veya kimin görebileceğini daha iyi kontrol edebileceğiniz diğer sosyal medya ile paylaşmanıza olanak tanır; böylece çocuklar daha geniş bir insan ağı yerine arkadaşlar ve akrabalar için performans gösterebilir.

Tik Tok’ta Nasıl Düet Yaparsın?

Tik Tok, aynı yerde olmayan iki kullanıcının düet yapmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Her iki kullanıcının da çalışması için birbirini takip etmesi gerekir. Bir kullanıcı bir video oluşturur ve yayınlar, ardından ortak bir takipçi videonun sağ altındaki “…” simgesine dokunup “şimdi düet başlat!” ı seçebilir. İkinci kullanıcı daha sonra ileri ve geri veya bölünmüş bir ekranda değiş tokuş yapan birinci kişi ile birlikte dudak senkronizasyonu yapabilir.

Çocuğumun Tik Tok’ta ki Aktivitesini Sınırlandırmanın ya da Kısıtlamanın Bir Yolu Var Mı?

Engellenen arama terimlerinin yanı sıra, Tik Tok, uygulamada harcanan zamanı sınırlamak ve uygunsuz olabilecek videoların görünümünü sınırlandırmak için Dijital Refah özellikleri de sunar. Bu özellikleri açmak için kullanıcı profilinizin sağ üstündeki üç noktaya dokunun. Sonra bir şemsiye simgesinin yanındaki “Dijital Sağlık” ı seçin. Özellikler otomatik olarak dört basamaklı bir şifre ile korunur, böylece çocuklar bunları kendi başlarına kapatamazlar. Oradan, ebeveynler kullanıcıları günde uygulamada iki saatle sınırlayan Ekran Saati Yönetimi’ni ve bazı içeriği engelleyen Sınırlı Modu açmayı seçebilir. Unutmayın, Sınırlı Mod kusursuz değildir ve hatta filtre açıkken, uygulamayı kendi başlarına kullanan çocuklar yaşa uygun olmayan videolarla karşılaşabilir.

Çocuğumun Tik Tok’ta ki Aktivitesini Nasıl İzleyebilirim?

Kısıtlı Mod dışında, Tik Tok’ta ki içeriği filtrelemenin bir yolu yoktur; bu nedenle ebeveynlerin 13 yaşın altındaki çocuklarla bir hesap paylaşmaları teşvik edilir. Bu, çocuğunuzun neyi izleyip neleri izlemeyeceğine dikkat etmenizi sağlar. İzlemeye karşı dirençli olan daha büyük çocukların ebeveynleri, en sevdikleri video yaratıcılarını sorabilir ve videolarını tanıyabilir (çocuğunuz olsun veya olmasın). Ayrıca, en popüler şarkılara, videolara ve yarışmalara düzenli olarak bakmak için zaman ayırın.

Ya çocuğum TikTok’ta ünlü olmak istiyorsa?

Tik Tok’u kullanmanın en güvenli yolu özel bir hesap olsada, uygulamanın sosyal doğası ve yıldızlarının hızlı başarısı, çocuğunuzun halka açık hale getirilmesi için uğraşıyor olabilir. Ünlü olmak için büyük bir heyecan var, bu da çocukları normalde daha büyük bir izleyici kitlesi elde etmek için, yapmayacakları şeyler yapmaya teşvik edebilir. Ayrıca “beğenmeler” ve sanal onaylarla takıntılı hale gelebilirler. Güvenli davranışları teşvik edin ve modelleyin ayrıca çocuğunuzun paylaştığı bilgi türlerine sınır koyduğunuzdan emin olun.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama