Olumsuz Youtube Videolarını Kaldırma

Bu Yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

YouTube dünyanın en popüler web uygulamalarından biridir. 2006 yılında Google tarafından satın alınan YouTube, internet bağlantısı olan herkesin genel bir platformda video içeriği yayınlamasına izin verir. Milyarlarca küresel kullanıcı, video içeriğini yayınlamak ve takip etmek için YouTube’u ziyaret ediyor. YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir kablo ağından daha fazla izleyici kitlesine ulaşır. Bazı çalışmalar, her dakika içerisinde 300 saatlik video içeriğinin YouTube’a yüklendiğini bildirmektedir.

Youtube Videolarını Kaldırma

Bu içerik miktarını manuel olarak izlemek ve kontrol etmek pek de makul değildir ve ABD Federal Yasası YouTube kullanıcısı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) denetlenmesini gerektirmez. YouTube’da video içeriğinin izlenmesi mümkün olmadığından, YouTube videoları bazen bireyler ve işletmeler (veya ürünleri/hizmetleri) hakkında utanç verici, olumsuz veya küçük düşürücü içerik içerebilir. Neyse ki, YouTube ve Google arama sonuçlarından olumsuz veya utanç verici videoları kaldırmak için çeşitli stratejiler vardır.

Youtube Videolarının Değerlendirmeleri Google’da Neden Yüksek Sıralarda Yer Alır?

Sapa sağlam bir üne kavuşmanız yıllarınızı alır ancak Youtube’daki utanç verici veya olumsuz bir videonun hepsini yıkması için sadece günler sürer.

YouTube’da adınızı veya şirket adınızı içeren bir video varsa, videonun adınız için Google arama sonuçlarının ilk sayfasında yüksek bir sıralamada yer alması olasılığı fazladır. Bunun neden olduğunu merak ediyor olabilirsiniz, özellikle de YouTube linki (negatif YouTube videosunu barındıran) yıllarca var olan diğer web sayfalarının üstünde sıralanıyorsa. Bunun olmasının 3 ana nedeni vardır:

Başkası Tarafından Yüklenen Bir Youtube Videosu Nasıl Kaldırılır?

Ne yazık ki, insanlar çoğu zaman YouTube platformunu bir kişiye veya işletmeye ciddi şekilde tekrar eden hasara neden olmak amacıyla kullanırlar. Sonuçta, zararsız ve eğlenceli bir içeriği yayınlamak kadar zararlı bir video yüklemek de kolaydır.

Müşterilerimiz için utanç verici, olumsuz veya küçük düşürücü videoları Youtube’dan tamamen kaldırmak veya Google Arama sonuçlarındaki görünürlüklerini en aza indirmek için uyguladığımız çeşitli strateji ve taktiklerin bir listesi bulunmaktadır. Bir YouTube videosunu kaldırmada genellikle yalnızca bir şansınız olduğunu belirtmek önemlidir-profesyonel yardım arıyorsanız, lütfen ücretsiz bir danışma için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yükleyici ile İletişime Geçin

Videoyu yükleyen kişinin, videonun etkisini anlamaması ve sonuçları dikkate almaması olasıdır. YouTube’u dahil etmeden önce, paylaşımı yapan kişisiyle iletişime geçmek ve onu kaldırmasını istemek iyi bir ilk adımdır. Bu rotayı takip etmek, samimi olmak ve yükleyiciyle iletişim kurarken durumu daha da kötüleştirmemek önemlidir. Kaba diyalog veya talepler durumu daha da kötüleştirebilir ve kanal sahibini daha da zararlı içerik yayınlamaya teşvik edebilir. Yükleyici isteklerinize uymayı reddederse veya sorunu daha fazla video ile tırmandırırsa, bu diğer önlemleri denemenin zamanı geldi demektir.

Youtube Yayından Kaldırma İsteği Gönderme

YouTube’un gördüğü kaldırma taleplerinin çoğu fikri mülkiyet, telif hakları ve ticari markaların ihlali ile ilgilidir. YouTube yetkilileri, telif hakkı yasalarının ihlaline dahil olmak istemedikleri için genellikle bu tür yayından kaldırma talepleriyle iş birliği yapar. YouTube’un hukuk departmanı ve yöneticilerinin bu kaldırma isteklerini yerine getirmesi ve telif hakkı ihlallerine dayanarak içeriği kaldırması durumu oldukça yaygındır.

Telif hakkı sorunları nadir olmadığı için youtube, kullanıcıların telif hakkı ihlali bildirimleri gönderebileceği bir raporlama aracı sunar. Kullanıcılar ayrıca bir YouTube videosunun doğrudan yayınlandığı YouTube sayfasından kaldırılmasını isteyebilir. Telif hakkıyla korunan materyalinizin, ticari markalarınızın veya fikri mülkiyetinizin bir YouTube videosu tarafından ihlal edildiğini düşünüyorsanız, videonun altındaki “… daha fazla” simgesini tıklayın ve “raporla” yı seçin. Buradan,” haklarımı ihlal ediyor ” u seçebilir, ardından açılan menüden “telif hakkımı ihlal ediyor” u seçebilirsiniz. Oradan “gönder” i tıklayın ve işlemi tamamlamak için raporlama merkezine gidin.

YouTube yayından kaldırma talepleri ve” işaretler” telif hakkı ve ticari marka ihlalleri ile sınırlı değildir. Aslında, YouTube, kullanıcıların yayınlayabileceği ve yayınlamayabileceği bir standart oluşturmak için çok iyi belgelenmiş Topluluk yönergelerine sahiptir. Topluluk yönergelerini ihlal eden herhangi bir YouTube videosunu “daha fazla” (aşağıdaki ekran görüntüsü), ardından “raporla” ve en alakalı nedeni seçerek kaldırmak mümkün olabilir.

Youtube Hakaret Kaldırma İstekleri

YouTube’un kaldırma aracıyla erişilebilen bir hakaret şikâyet sayfası olsa da genellikle içeriği kaldırmak zorunda değildir. YouTube, içeriği birincil strateji olarak yükleyen ancak yine de hakaret gönderimlerine izin veren kullanıcıya doğrudan ulaşmanızı önerir.

YouTube, hakaret iddia eden çevrimiçi bir form gönderimine dayanan videoları kaldırmakta tereddüt etse de büyük bir şirkete ait olması sebebiyle ve büyük olasılıkla yasal talepleri ciddiye alacaktır.

Arama Motoru Gizleme

Gerçek şu ki, Youtube’daki çoğu video kaldırma için uygun değildir ve sizi alternatif bir çözüm aramanız gereken bir konumda bırakır. Negatif bir video adınız için Google’ın ilk sayfasında sıralanıyorsa, YouTube videosunun neden olduğu hasarı onarmak için en iyi strateji onu gizlemek / değiştirmektir. Bu sayede video arama sonuçlarında artık görünmez.

Bu işlem için teknik terim, istenmeyen videoyu değiştirmek için yeni pozitif/nötr videolardan oluşan bir ağ oluşturmayı içeren “arama motoru gizleme” dir. Bir YouTube videosunu Google’ın ilk sayfasından kaldırma süresi büyük ölçüde değişir ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Çoğu durumda, gizleme sadece videoyu arama sonuçlarından kaldırmada etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda YouTube’da yayınlanabilecek gelecekteki olumsuz videolardan itibarınızı korumak için de çalışır.

Sana Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Youtube’daki olumsuz, yanlış veya küçük düşürücü bir video itibarınıza zarar veriyorsa itibar uzmanları ekibimiz yardımcı olabilir. Yüzlerce kişinin ve işletmenin Youtube’daki videoları kaldırmasına yardımcı olduk. Yardıma ihtiyacınız varsa şimdi bize ulaşın.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama