Google’ın Kişisel Bilgilerinizi Almasını Nasıl Engellersiniz?

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Öncelikle Google’ın yeni gizlilik ve güvenlik ayarlarının nasıl kullanıldığı konusuna bir göz atalım. Google’ın hakkımızda çok fazla şey bildiği inkâr edilemez bir gerçek. İşte arama devinin yeni gizlilik ve güvenlik merkezini kullanarak kontrolü nasıl geri alacağınız hakkında birkaç tavsiye:

Google, kullanıcılara daha fazla kontrol ve netlik sağlamak için Hesabım adı altında yeni bir uygulama başlattı. “Hesabım” adındaki yeni panel veya uygulama; kullanıcıların güvenlik ve gizlilik ayarlarını; Arama, Haritalar, Gmail, Google Plus, YouTube ve Chrome dahil olmak üzere, birçok Google hizmetlerinde hızlı bir şekilde değişiklik yapmalarına olanak sağlıyor. Ayrıca bu panel, Google tarafından depolanan önceki verilerinize de göz atmanıza ve silmenize olanak sağlıyor.

Google Kişisel Bilgiler

Google, bu panel üzerindeki ayarları bir Google hesabı olan ya da olmayan tüm Google kullanıcılarına erişilebilir hale getirmiştir. Buraya kadar her şey son derece pozitif görünüyor olsa da işin geri kalan kısmı aşağıda açıklanan “seçeneklerin tümüne erişemeyeceğini” söylemeye gerek kalmadan devam ediyor.

Kaliforniya firması; Birleşik Gizlilik Merkezi’ni “verilerinizi korumanıza, gizliliğinizi korumanıza ve Google hizmetlerinin sizin için daha iyi çalışmasını sağlamak için hangi bilgilerin kullanıldığına karar vermenize yardımcı olan ayarlara ve araçlara hızlı erişim sağlamanın bir yolu” olarak tanımlamaktadır.

Google yöneticisi Guemmy Kim, firmanın resmi blogunda şöyle bir yazı yayınladı: “Kişisel bilgilerinizin korunması konusunda bize güvendiğinizde, aramalarınızı güvenli ve gizli tutacak güçlü kontrollere de sahip olmuş olursunuz. Bugünkü lansmanlar, sizi ve Google’daki bilgilerinizi korumaya yönelik devam eden çabalarımızın en yenisidir.”

Yeni Gizlilik Menüsünü Başlatma

Hesabım sekmesi bu yakın zamanlarda aktif hale geldi ve bu sekmeye çeşitli şekillerde erişilebilir. Bu menüye erişebilmek için ilk ve tartışmasız en kolay yol https://safety.google adresine gitmektir.

Buna ek olarak, hemen hemen tüm Google sitelerinin üst kısmında yer alan açık gri Google afişine Hesabım için bir kısayol da eklendi. Bir Google Hesabına giriş yaptıysanız, ana sayfanın sağ üst köşesindeki dairesel avatarınıza tıklamak da bir Hesabım kısayoluna erişmenizi sağlar.

Hesap gizliliğiyle ilgili Google arama sonuçları, sizi ilgili gizlilik sayfasına yönlendirecek bağlantıları da karşınıza çıkaracaktır. Örneğin, Google’da “Google Parolasını Değiştir” i arayın ve talimatlar bölümünde – sonuçların en üstünde yer alan açılır kutuda – sizi “Hesabım” sekmesi için ayarlar sayfasına yönlendirecek bir bağlantı görürsünüz.

Google Sizinle İlgili Ne Biliyor?

Hesabım menüsüne giden ilk yolu bulduğunuzda, gizlilik ayarlarınızı değiştirmeye başlamak için en iyi yer “Kişisel Bilgiler ve Gizlilik” bölümüdür. Bu, Google’ın sizinle ilgili ne kadar bilgi depoladığını ve hangi hizmetlerin aktif olarak veri topladığını hızlı bir şekilde görmeniz için tek bir bağlantıdan ulaşabileceğiniz ve gizlilik ayarlarınızı en aktif şekilde yönetebileceğiniz bir sayfadır.

“Kişisel Bilgi ve Gizlilik” açılış sayfası, telefon numaraları, e-posta adresleri ve Google Plus profilleri de dahil olmak üzere Google Hesabınıza bağlı tüm kişisel bilgileri ayrıntılı bir şekilde size sunar. Bunların her biri, listenin sağ tarafındaki kalem simgesine tıklayarak düzenlenebilir veya kaldırılabilir.

Google ayrıca, önemli gizlilik ayarlarını gözden geçirmek için kullanıcıları hızlı bir tura çıkaran “Gizlilik Kontrolü” sayfasını da içeriyor. Sayfayı aşağı kaydırmak, kullanıcıların Hesap geçmişini kontrol etmelerini sağlayan bu sayfada kullanıcılar hesaplarıyla ilişkili geçmiş verilerini inceleyebilir, kapatabilir veya silebilir. Buna aramalar ve göz atma geçmişi, konum bilgileri, cihazlardan gönderilen içerik, aramalar ve komutlar gibi sesle ilgili veriler ile birlikte YouTube arama ve izleme geçmişi de dahildir.

Bunların her birinde Google’ın bu bilgileri neden izlediğini ve deneyiminizi nasıl geliştirebileceğini açıklamak için bir “Açık / Kapalı” geçiş seçeneği ve onların da yanında kısa bir açıklama bulunur. Örneğin, “Sesli aramalarınız ve komutlarınız” bölümünde, teknoloji şirketi bu bilgileri saklar çünkü “Ses ve Ses Etkinliği sesinizi tanımaya yardımcı olur ve ses ve ses girişlerinizi hesabınıza kaydederek konuşma tanımayı geliştirir”. Açık olan bölümü devre dışı bırakmayı seçerseniz; Google size bilgileri yönetme seçeneği sunar.

En çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de; geçmiş verileri kapatmak, Google’ın gelecekte sizi izlemesini engeller ancak bu işlem geçmişte kaydedilen verilerinizi silmez. Önceki verilerinizi silmek için “Etkinliği Yönet” sekmesine tıklayın, ardından açılan sekmede silmek istediğiniz verilerinizi tespit edin istediklerinizi silin, istediklerinizi saklayın.

Her ne kadar Google’ın işaret ettiği gibi, aramalarınızın veya sesli komutlarınızın kayıtlı tutulması size fayda sağlayacak gibi görünse de gizliliğinizi yönetebilmek ve istediğiniz verileri paylaşıp istediklerinizi paylaşmamak en doğal hakkınızdır ve bunu yönetmek de sizin elinizdedir.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama