Korsan Siteler Ve Telif İhlalleri

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Teknolojinin hızla yükselişi ile birlikte internet kullanımı neredeyse vazgeçilmez bir hal almaya başladı. İnternet kullanımı her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor dahi olsa, her zaman olumlu sonuçlar doğurmayabiliyor. Maalesef kontrol edilmesi zor internet ortamında neredeyse hemen hemen herkes korsan siteleri kullanıyor.

Bu durum da telif ihlallerini beraberin de getiriyor. Korsan siteler internet kullanıcıları tarafından geçmişten günümüze ilgi görmekte. MP3, film, dizi, karikatür, fotoğraf gibi benzer birçok hizmete hem kolayca hem de ücretsiz ulaşmak bu ilgiyi gün geçtikçe de artırmaya devam ediyor.

Korsan site kullanımının ülke ekonomisine olan maliyetinin 415 milyon dolar olduğu istatistiklerce bilinmekte. Bununla birlikte üreticiye de maddi ve manevi zararı da dokunmakta. Eser sahibi ya da eserin telifine sahip şirket, kurum, kuruluş veya şahısların eser hakkında tasarruf yetkisine sahip olmaları telif hakkının literatürdeki tanımıdır. Bu tasarruf yetkisinin telif hakkına sahip olmayan kişiler tarafından kullanılmaya çalışılması ise, telif hakkı ihlali olarak adlandırılır.

Telif Hakkı Koruma

Telif ihlalinden söz edebilmek için telif hakkına sahip bir eserin izinsiz çoğaltılması, değiştirilmesi, dağıtılması, sunulması, iletilmesi, kiralanması veya satılması, gösterimi ya da eseri kendi eseriymiş gibi adlandırma, eser ve eserin telifine ilişkin eksik, yanıltıcı ya da aldatıcı bilgiler verilmesi gibi durumlar var olmalıdır.

Telif Hakkı Koruma

Kişi veya kuruluşlar kendi ürettikleri fikir, ürün, eser, fotoğraf, yapım, film ve birçok yapıtı koruma altına almakta. Telif hakkı bu fikri üreten kişi ya da kuruluşların maddi ve manevi haklarını korumaya yönelik son derece faydalı bir hizmettir.

Telif hakkı eser ve fikrinizin başkası tarafından çalınmasını engeller, telifini aldığınız eser ya da fikir sizin izniniz olmadan geliştirilemez, eseriniz izniniz olmadan geliştirilemediği gibi değiştirilemez, çoğaltılabilen bir şeyin telif hakkı sizde ise sadece siz çoğaltma hakkına sahip oluyorsunuz. Bu noktada telif hakkı fikir ve eser sahipleri için son derece önemlidir.

Kişi, kurum veya kuruluşlar toplumsal, kültürel faaliyetlere ve güzel sanat, bilim gibi alanlardaki ilerleyişe serbest bir şekilde katılma ve sahibi oldukları veya yarattıkları her türlü bilim, sanat, edebiyat veya telif hakkı doğuracak her eser ya da yapıtından doğan maddi ve manevi yararlarının korunmasını isteme hakkına sahiptir.

Öte yandan kişinin fikri ve ekonomik haklarının korunmasını istemesi temel insan haklarından biridir. Devlet de insan hayatını yaşamaya değer kılan buluş ve sanatları dikkatle izlemeyi önemser ve bu hakların korunmasını, daha da gelişmesi için görev olarak benimser. Bu eserlerin korunmasıyla ilgili yasal kurallar öngörerek yerine getirmektedir.

Telif hakkına sahip olunan bir eser ya da fikre ilişkin hak ihlali olması durumunda Fikir ve Sanat

Eserleri Kanunu’nun 68. Maddesi uyarınca eser hak sahibi sözleşme yaparak, isteyebileceği ücretin ya

da raiç bedelin üç katını talep edebilmekte ve maddi, manevi tazminat davası açılabilmekte olduğu hukuken de mümkündür. Eser sahibinin kendi isteğiyle haklarını devrebiliyor olması mümkün; fakat bunun dışında telifle bağlantılı olmayan kişiler tarafından eserin devredilebiliyor olması mümkün değildir.

Hak sahiplerinin telif haklarını hiçe sayarak internette illegal olarak yayınlanan içeriklerden dolayı hak sahipleri zarara uğrayabiliyor. İnternet ortamın da sizden izinsiz olarak yayınlanan eser ve yapıtlarınızın internet gibi kontrol edilemez bir mecrada korsan içerik olarak yayınlanmasını ve çoğaltılmasını engellemek, kaldırmak ve hızlı aksiyonlar alabilmek ve bu konuda ortaya çıkabilecek zararları minimize edebilmek mümkündür.

eKORUMA ise sizin için bu durumu oldukça kolaylaştırıyor.

eKORUMA Kimdir?

2010 yılından bu yana olumsuz video, fotoğraf, metin vs. gibi internet ortamında istemediğiniz içeriklerin kaldırılması, tarama, takip, analiz, telif haklarının takibi ve korunması noktasında hizmet vermektedir. E korumanın temel hedefi ise kişi veya kuruluşların bireysel ya da kurumsal itibarlarını korumak, herhangi bir maddi ve manevi zarar görmelerini engellemektir.

Peki telif ihlali ve korsan koruma için E koruma ne yapıyor, size nasıl bir hizmet sunuyor?

E koruma dizi filmi telif ve korsan koruma, sinema filmi telif ve korsan koruma, müzik telif ve korsan koruma, fotoğraf ve görsel telif ve korsan koruma, kitap ve makale telif ve korsan koruma ve takiplerini yapma hizmetlerini içeriyor. Ayrıca telif konu olan eserlerinizi, internet ortamından izinsiz yayınlayan internet sitelerinin arama motorlarında çıkmasının engellenmesi ve içeriğin kalıcı olarak ortadan kaldırılması da mümkün olmakta.

Lisanssız ürün kullanma kısmında etkili süreçlerin başlatılmasını ve takip edilmesini sizin adınıza E koruma üstlenecektir.

Daha fazla bilgi almak ve korsan içeriklerinizin kaldırılmasıyla ilgili bize ulaşabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama