Telif Hakkı Koruma

Bu Yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bir kişinin oluşturmuş olduğu gerçek veya sanal bir vaka için elde edilen yasal bir haktır.

Örneğin; yazmış olduğumuz makale, kitap, beste, fotoğraf, resim fotoğraf veya sanatsal eser yazan kişilere yasalarca tanınmış haktır. Yapmış olduğunuz bu eserlerden birisine sizden izinsiz olarak kullanan, çoğaltan veya yayınlayan kişiler telif hakkınızı ihlal  etmiş olacaktır.

Telif Hakkı Koruma

Telif Hakkını Korumak Neden Önemlidir?

Sizin emek harcayarak hazırlamış olduğunuz bir içerik, makale veya eser başkaları tarafından çoğaltılabilir veya gelirinizi sizden habersiz ortak olabilirler. Bu durum sizi hem maddi hem de manevi olarak ciddi zararlara uğratabilir. Bu yüzden telif hakkınızı korumak yapmış olduğunuz bir eser için son derece önemlidir.

Bu yüzden telif hakkınızı korumalı ve eserleriniz ile alakalı içerikleri takip etmelisiniz.

Dizi ve Film Telif Hakkı

Teknolojinin hızla gelişmesi ve geniş kitleler tarafından kullanılması internette kişi ve kurumlar için olumlu etkiler yaratırken olumsuz etkiler yaratmaya başlamıştır. Özellikle son dönemde dizi ve film sektörüne yönelik yapılan ihlaller gün geçtikçe çoğalmakta ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda ise sinema ve dizi izleyici kitlesi zamanla internette yayın yapan korsan yayınlara maruz kalmaktadır. Maruz kalınan ve ücretsiz elde edilen bu kullanımlar kişileri dizi veya filmin gerçek yayın merkezinden uzaklaştırmakta korsan yayınlara teşvik etmektedir.

Özellikle Sinema Filmleri yayına girdikleri an itibariyle hatta bazen ise yayına girmeden önce korsan sitelerde yayınlanmakta ve kişilerin sinema gitme ihtiyacının önüne geçiyor. Diziler ise yayınlandıktan sonra ne yazık ki korsan dizi sitelerine düşmektedir.

Bu durum en fazla yapımcı ve telif hakkı sahiplerini maddi kayıplara uğratmaktadır.

Müzik Telif Hakkı

İnternetin çabuk ulaşılabilir olması istenilen müziklere rahatlıkla ulaşmayı, telefona veya bilgisayara indirilmesini kolaylaştırmaktadır. Kişiler dinlemek istedikleri müziklere arama motorları veya izinsiz olarak yayınlanan siteler aracılığıyla sahip oluyor. Kontrol edilmesi son derece zor olan müzik telif hakkı mutlaka takip edilmesi gereken önemli bir işlemdir.

Fotoğraf Telif Hakkı

Telif hakkınızı hiçe sayarak bin bir emekle yapmış olduğunuz fotoğraf veya tasarımlarınız sizden habersiz kullanılabilir. Bu durum hem emeğinize karşı yapılmış olan saygısızlık hem de fotoğraf telif hakkınızı ihlale etmiş olacaktır.

Hiç emek veya bedel harcamadan ele geçiren bu kişiler belki de sizin emeğinizin karşılığını kendileri alarak size ciddi derece maddi zararlar verecektir.

Bu yüzden her türlü eserleriniz dijital ortamlarda yayın yapan, kullanan, gelir elde eden kişilere karşı korunmalıdır. Arama motorlarında korsan sitelere yönlendiren bu kişileri takip etmeli ve telif hakkınızı korumalısınız.

Film, dizi, müzik, fotoğraf ve tüm eserlerinizi dijital ortamda eKORUMA ile koruyun!

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama