İnternetten İçerik Kaldırma

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesi ve her alanda yaygın bir şekilde kullanılması, hem avantajları hem de bir takım dezavantajları beraberinde getirmiştir. Bilgi ve çeşitli içeriklere hızlı erişim, hızlı iletişim gibi olumlu yönlerinin yanı sıra bilgilerin gizliliği ve istenmeyen içeriklerle karşılaşma gibi olumsuz yönleri de karşımıza çıkmaktadır. İnternet ortamında %63,2 oranında gizliliğin ihlali gerçekleşmektedir. En çok ihlal edilen bilgi ise %42 oranında kişisel adres bilgileri olarak karşımıza çıkmaktadır. “Size ait olan, sizin izniniz olmadan paylaşılan ya da rahatsız edici bir içeriği internetten kaldırmak mümkün mü?” sorusu belki de çoğumuzun aklına gelmiştir.

Peki, nasıl internetten içerik kaldırma işlemi yapacağız? Hangi yolları izleyeceğiz? Bu sorunlar, gelişen internet teknolojileri ile birlikte bilişim hukuku kavramını ortaya çıkarmış, internetten içerik kaldırma imkânı vermiş ve insanların internet ortamında karşılaştıkları olumsuzluklar karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiğinin yolunu açmıştır.

İnternetten içerik kaldırma aslında online itibarı koruma adına yapılmaktadır. Çeşitli firmalar, ünlü kişiler itibarlarını devam ettirmek amacıyla haklarında yayınlanan içerikleri kaldırabilirler. Bunun yanı sıra internet ortamından kişisel bilgileri de silebilirler.

İnternetten İçerik Kaldırma

İnternetten Kişisel Bilgileri Silme

Çoğumuz Facebook,  Twitter, Instragram vb. gibi sosyal medyaları kullanıyoruz. Hepimizin sıklıkla kullandığı bir e-posta adresimiz var. Hatta arama motoruna adımızı yazdığımızda bile belki de çalıştığımız kurumun internet sayfasında yer alan bilgilerimizden dolayı karşımıza kişisel bilgilerimiz çıkabilmektedir.

Fakat internetten tamamen silinmek istediğimizde bunun bir yolu elbette var. Bu noktada yapılması gereken bir takım adımlar mevcuttur. Tüm alışveriş sitelerindeki hesaplarınızı, sosyal medya hesaplarınızı ve web sitenizi kapatmakla ilk adımı atabilirsiniz. Eğer herhangi bir web sitesinde bilgileriniz yayınlanıyorsa sitelerde bulunan “Bize Ulaşın” bölümünden silinmesini talep edebilirsiniz. Bu bölüme ulaşamazsanız whois.com adresinden istediğiniz web sayfasının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kendinize ait bir web siteniz varsa yayından kaldırarak kişisel bilgilerinizi internetten silmeye yardımı olabilirsiniz. Bunlara ek olarak, Google aramalarında çıkan bir sayfasınız varsa Google URL Kaldırma Aracı’nı kullanarak sayfanızı arama motorundan kaldırmanız mümkündür. Son olarak internetten kişisel bilgilerinizi silme adına yapmanız gereken bir diğer işlem ise e-posta hesaplarınızı kapatmaktır.

İnternetten Olumsuz İçerik Kaldırma

Kişisel bilgilerimizin yanında internetten olumsuz içerikleri kaldırmak da mümkündür. Bunun için ilk olarak yapılması gereken olumsuz içeriği yayınlayan site yöneticilerine ulaşmak olacaktır. Bunun için sitelerde yer alan “İletişim” menüsünü kullanabilirsiniz. İçerik ya da yer sağlayıcısı sizlere 24 saat içerisinde dönüş yapmak zorundadır aksi halde herhangi bir sorumluluktan kaçması söz konusu değildir. Bu yolu izlediğinizde herhangi bir sonuç alamaz iseniz gerekli etkili yolu izlemeniz halinde bu durumu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na bildirmeniz gerekmektedir.

BTK gerekli işlemleri yaparak içeriği internet ortamından tamamen kaldıracaktır. Kişisel olarak sık karşılan bir durum olmasa da firma ya da ünlüler özellikle bu durumlarla internet ortamında karşılaşabilmektedirler. Bunun yanı sıra eğer sosyal medyada olumsuz bir içerik paylaşıldığında sosyal medya yöneticilerine bu durumu şikâyet edip kaldırmak da mümkündür. Bunun için sadece ilgili sosyal medyanın içeriği ya da görseli şikâyet et bölümünden faydalanmak yeterli olacaktır.

İnternet Sitesinden Haber Kaldırma

İnternet ortamında karşımıza çıkan bir diğer sorun ise haber sitelerinde insanların itibarlarını sarsacak, aslı olmayan ve yanlış yönlendirme kastı olan haberlerin insanlara sunulmasıdır. İnternet ortamında güvenilir haber sitelerinin yanında güvenilirliği düşük olan bir takım haber siteleri de yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaynağı belli olmayan asılsız haberler bu tür siteler aracılığı ile insanlara sunulabilmekte ve insanların ya da kurumların itibarları sarsılabilmektedir. Ayrıca benzeri haberler sosyal medya araçları ile kısa sürede çok fazla insana ulaşabilmekte ve bu durum hakkında haber yapılan kişi ve kurumları maddi ve manevi zarara sokabilmektedir.

Böyle bir durumda yapılması gereken ilk iş hukuki süreci başlatmaktır. Gerekli ve etkili  süreci başlatarak haberi yapanların cezalandırılması ve uğranılan zararların  talep edilmesi mümkündür.

Tüm bu açıklamaların yanında ; İnternetten Kişisel Bilgileri Silme, İnternetten Olumsuz İçerik Kaldırma, İnternetten İçerik Kaldırma, İnternet Sitesinden Haber Kaldırma, İnternetten Haber Silme gibi konularda EKoruma’dan destek alabilirsiniz

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Oğuz *****
Oğuz *****
5 yıl önce

Googledan fotoğraf silme

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  Oğuz *****

Merhaba kaldırmak istediğiniz fotoğrafların linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.
https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce

Merhaba kaldırmak istediğiniz fotoğrafların linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.
https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama