Link Kaldırma (Url Kaldırma)

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İnsanlar internette birçok kısaltma kullanır. Bunlar dışında pek çok sayıda URL gördüğünüzü garanti ederiz. Bu durum “website URL’si nedir?” konusunda internet kullanıcılarını meraka düşürür.

Bu yazıda, “web sitesi URL’si nedir?” sorusuna temel bir cevapla başlayacağız. Ardından, bir URL yapısının en önemli 3 bölümünü ve bu bölümlerin her birinin sitenize nasıl bağlandığını inceleyeceğiz.

Uniform Resource Locator kısaca URL, internetteki belirli bir web sitesinin, sayfanın veya dosyanın bulunduğu yerdir.Örneğin, web tarayıcınıza https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-url-kaldirma/ adresini girerseniz, web tarayıcınız sizi şu an okuduğunuz bu yazıya getirecektir. Ancak, https://www.ekoruma.com.tr/ adresini girerseniz, eKoruma ana sayfasına yönlendirilirsiniz. Birçok kişi, favori sitelerine yönlendirenleri ezberlemenin dışında URL’ler hakkında pek de fazla düşünmez. Bununla birlikte, kendi web sitenizi yönetiyorsanız veya kurmayı planlıyorsanız, URL’lerin başlık altında nasıl çalıştığını biraz anlamak iyi bir fikir olacaktır.

Link Kaldırma (Url Kaldırma)

Her URL birden fazla bölümden oluşur ve sizin sitenizin oluşturulma şeklinin sitenizin güvenliği ve SEO (Search Engine Optimization– Arama Motoru Optimizasyonu) üzerinde çeşitli etkileri olacaktır. Temel bir web sitesi URL’sine dahil olanlara daha yakından bakalım.

Web sitesi URL’lerini anlama kılavuzunuz (2 ana bölüm)

Sonraki birkaç bölüm boyunca, bir URL’nin normal kullanıcılar için en önemli üç bölümüne bakacağız. Temelde, “Web sitesi URL’si nedir?” Sorusuna cevap vermelidirler.

1-Protokol

Aşağıdaki URL’yi göz önünde bulundurun:

https://www.ekoruma.com.tr/sosyal-sorumluluk/universitenden-calis/

Bu adresin gözden kaçırılabilecek en kolay kısmı ilk kısımdır. Muhtemelen her URL’nin başında “http: // ve https: //” yi görmeye alışkınsınız. Ancak, bu öğe – URL’nin ‘protokolü’ – düşündüğünüzden daha önemlidir.

Protokol, tarayıcınıza bilgi göndermek ve almak için bir web sitesinin sunucusu ile nasıl iletişim kuracağını anlatır. Başka bir deyişle, bir URL’nin ilk başta çalışmasını sağlayan şey bu protokoldür.

Geleneksel olarak, çoğu site http(Hypertext Transfer Protocol) protokolünü kullanmıştır ve bu protokolü internet ortamında görmeye devam edeceksiniz.

Bununla birlikte, HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) yaygın olarak benimsenmesine yönelik son bir hamle olmuştur. Bu protokol aslında HTTP ile aynı işlevi yapıyor olsa da, tarayıcı ve sunucu arasında ileri geri gönderilen verileri şifreleyen çok daha güvenli bir seçenek olmuştur. Bu yüzden çoğu tarayıcı ona yeşil bir güvenlik asma kilit vermektedir:

2-Alan Adi

Bir süreliğine tam URL’ye geri dönelim:

https://www.ekoruma.com.tr/sosyal-sorumluluk/universitenden-calis/

Sonraki bölüm, bir web adresinin en belirgin öğesidir – “alan adı”.

Bu durumda, alan adı “www.ekoruma.com.tr”dir (web sitemiz!).

Alan adı, belirli bir internet sitesi için bir tanımlayıcıdır; alan adının sonuna hiçbir şey eklenmezse, sizi doğrudan ana sayfaya götürecektir.

Elbette, bir alan adı aslında iki bölümden oluşur.

Söz konusu web sitesinin adı, ardından TLD (Top-Level Domain) yer almaktadır.

TLD, alan adının sonundaki com, org, net tanımlayıcılarını içermektedir.

Yeni bir website kurarken, kullanacağınız alan adını göz önünde bulundurarak üzerine düşünmek için zaman ayırmak önemlidir.

TLD seçiminiz de oldukça önemlidir. Birçok site için com kullanmak en iyi seçenektir.

Bu TLD internet kullanıcılarının en aşina oldukları ve genellikle sitelerde bu TLD’nin kullanılmasını bekledikleri için hatırlamaları en kolay TLD “com” olacaktır. Bununla birlikte, niş veya alanınıza daha uygun bir TLD seçmeyi de tercih edebilirsiniz. Aslında yüzlerce TLD seçeneği var (birçoğu bölgeye veya sektöre özgü), bu yüzden basit bir com’un ötesine geçmek istiyorsanız bolca seçenek mevcuttur.

Sonuç

Web sitenizin çoğu öğesi gibi, URL’leri de ilk bakışta göründüklerinden daha karmaşıktır. Bu nedenle, URL yapısının temellerini tanımak akıllıca bir harekettir. Ancak o zaman siteniz için mümkün olan en iyi seçimleri nasıl yapacağınızı bileceksiniz.

Web sitesi URL’si nedir?

Özetlemek gerekirse, bunlar üç temel unsurdur:

  1. Protokol – HTTP veya HTTPS.
  2. Bir siteyi tanımlayan alan adı (TLD dahil).
  3. Belirli bir web sayfasına giden yol.

İnternetten Link (Url) Kaldırma

internet üzerinde hakkınızda çıkan olumsuz haberleri, fotoğraf ve sosyal medya paylaşım sitelerinin url’lerini kaldırma için eKoruma içerik kaldırma uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama