Online Tehdit ve Şantaj

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İletişim araçlarının artması ve internet kullanımının yaygınlaşması, bunun sonucu olarak da insanların daha ulaşılabilir olmasıyla birlikte internet üzerinden gerçekleşen tehdit ve şantaj vakalarında artış yaşandığını görüyoruz. İnternetteki sosyal mecralar (Facebook, Instagram, Twitter, Skype, Gtalk, sohbet programları vs gibi) aracılığıyla, webcam yoluyla kaydedilmiş fotoğrafların, videoların, özel yazışmaların ifşası tehdidiyle şantaja uğrayan çok sayıda mağdur var.

 

Tehdit Ve Şantaj Suçu

Videolu Şantaj

Bilişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, en sık karşılaştığımız suçlardan birisi de, videolu şantaj dediğimiz şekilde karşımıza çıkıyor. Sosyal mecralardaki sohbet (chat) programlarında, kişilerin çıplak veya uygunsuz fotoğrafları, videoları webcam ile kaydediliyor, sonrasında ise bu görüntülerin ifşa edileceği tehdidiyle para talep edilerek veya başka uygunsuz taleplerde bulunularak internet üzerinden şantaj yapılıyor.

Whatsapp, Skype, Facebook Üzerinden Şantaj

İnternetten videolu şantaj suçunun işlenmesinde en sık kullanılan programlar Whatsapp, Skype ve Facebook Messenger programlarıdır. Bilindiği üzere bu programlarda, hem görüntülü hem de sesli konuşma ile iletişim sağlanmaktadır. Bu iki uygulama da neredeyse tüm dünyada aktif olarak kullanılıyor. Bu programlar üzerinden arkadaşlık kurma ile başlayan süreç, mağdurun güveninin kazanılmasıyla devam ediyor.

Genellikle kötü niyetli kişiler mağdurun güvenini kazanmak için kendisine aitmiş gibi daha önce başka bir mecradan kaydettikleri çıplak veya uygunsuz fotoğraf ve videolarını mağdurla paylaşarak mağdurun rahatlamasını, şüphe duymamasını ve onun da kendi görüntülerini paylaşmasını sağlıyor. Paylaşılan bu görüntüleri kaydeden kötü niyetli kişiler, Facebook, Youtube gibi sitelerde bu görüntüleri yayınlamak ve hatta ailesine, iş arkadaşlarına vs göndermekle tehdit ediyorlar.

İnternet Üzerinden Şantaja Uğrayanlar Ne Yapmalı?

Önleyici yöntem olarak, öncelikle ifşa edilmesini istemeyeceğiniz görüntülerinizin telefonda veya internet ortamında saklanmamasını veya en azından bunların şifrelenerek saklanmasını tavsiye ediyoruz. Bu görüntüleri kesinlikle tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın. Tabi ki bu yöntemler her zaman önleyici olmuyor. Bir zamanlar güvendiğiniz sevgiliniz ayrıldıktan sonra intikam amacıyla bu görüntüleri kullanabildiği gibi, haberiniz olmadan çekilmiş görüntüleriniz de şantaj aracı olarak kullanılabiliyor.

Hangi mecrada ne şekilde ve kim tarafından olursa olsun internet üzerinden şantaja uğramanız halinde gecikmeksizin profesyonel kişilerden destek alınması gerekiyor. Birçok kişi, videolu şantaj, internet şantaj videosu veya başka şekilde şantaja uğramasına rağmen, utandığı için veya şantaja karşı yapılabilecek bir şey olmadığını düşünerek şantaja boyun eğiyor ve şantajcının isteklerine yerine getiriyor. İşte en büyük hata da burada karşımıza çıkıyor.

Şantaja karşı teknik  olarak birçok çözüm yolu bulunuyor. Bunun yanında, şantaja boyun eğmek de bu görüntülerin yayınlanmasına engel olmuyor. Bir süre istediği yerine getirilen şantajcı sessizliğe çekiliyor ancak daha sonra yine bu görüntüleri kullanarak şantaj yapmaya devam ediyor. Yani, taviz tavizi doğuruyor ve şantajcı her geçen gün isteklerini artırıyor.

İnternet ortamında yayınlanan fotoğraf veya video gibi herhangi bir içeriğin bir anda yüzlerce sitede yayınlanması mümkün. Dolayısıyla internet üzerinden herhangi bir şekilde şantaja maruz kalmanız halinde, bu içerik yayınlanmadan veya yayınlandıktan sonra, ekoruma olarak, bilişim ekibimizle birlikte, tehdit ve şantaj suçuna maruz kalan kişilerin görüntülerinin, şantaj videolarının internet mecralarından kaldırılmasını için çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda yasal yollara başvurmak isterseniz mutlaka bir avukata danışmanızı öneriyoruz.

18 yaşındaki çocuklarla ilgili olarak, sosyal sorumluluk projesi kapsamında içeriklerin kaldırılması noktasında ücretsiz olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. ekoruma Aile, Öğretmen ve Çocuk Danışma Hattı ise, aileleri, çocuklarını nasıl koruyabilir, nasıl gözlem yapmalılar, nelere dikkat etmeleri gerekir, bir mağduriyet halinde nasıl hareket etmeleri gerekir gibi konularda bilgilendirmeye devam ediyor.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İbrahim ******
İbrahim ******
4 yıl önce

Benim özel bir videomu YouTube paylaş ma tehdit ediliyorum

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce

Merhaba youtube kanalınızın linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.

https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

Güzel
Güzel
4 yıl önce

Merhaba ,

Ben yıllardır tehdit ediliyorum. Ama elinde resimler ve videolarım var. Bir yerde yayınlamıyor ama yayınlama tehdidi alıyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz.

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  Güzel

Merhaba bu tür işlemler için tarama takip hizmeti alabilirsiniz +90 212 909 5278 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama