Periscope Şantaj ve Video Kaldırma

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu yazımız da sizlere Periscope’dan bahsedeceğiz. Nedir bu Periscope? Ne işe yarar? Yararları, zararları nedir? Nasıl ortaya çıktı? Gibi bir çoğumuzun merak ettiği başlıklara değineceğiz ve bizim hayatımıza ne gibi şeyler kattığını değerlendireceğiz.

Gerçekten birçok sosyal medya gibi zararlı mıdır? zararları nelerdir ve en önemlisi dijital çağdaki tehditlerle nasıl baş edip bu tehditleri ve tehlikeleri nasıl yöneteceğimiz hakkında bilgileneceğiz. O zaman hadi başlayalım..

Periscope

Periscope Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Periscope Amerika da yazılım okuyan İran asıllı girişimci bir genç olan Kayvon Beykpour tarafından yaratıldı. Söylentilere göre Kayvon bu fikri İstanbul da ki gezi olaylarını görerek ve birebir yaşayarak böyle bir uygulamanın gerekliliğini düşünüp uygulamaya koymaya karar vermiş ama başta da dediğimi gibi bu bir söylentiden ibaret çünkü Kavyon’un ağzından böyle bir şey çıkmamış. Daha sonrasın da bu fikrinin büyüyeceği ve gelişeceği birçok firma gibi Twitter’ın da dikkatini çekti ve Twitter bütün haklarını satın aldı.

Kayvon Beykpour sadece programı geliştirme konusunda Twitter’a satıldıktan sonra da devam etti ve Periscope günümüzde ki halini almaya başladı. Periscope bir canlı yayın uygulamasıdır nasıl yani ? Şöyle ki telefonlarınız üzerinden uygulamayı indirerek bulunduğunuz ortamı veya olayları canlı bir şekilde sizi takip eden insanlarla paylaşmanızı sağlamaktadır. Bunu yapabilmeniz için öncelikle uygulamayı indirmeniz gerekmektedir ve bir Twitter hesabınızın olması gerekmektedir.

Uygulamaya Twitter hesabınız üzerinden bağlanmanız istenmektedir. Periscope’un kelime anlamı ise denizaltılarda, tanklarda, siperlerde kullanılan, gözlemcinin gözünü çevirmeksizin çevreyi araştırmasını sağlayan optik araç olarak bilinmektedir. Anlaşılacağı üzere uygulamanın ismi uygulamanın işlevi ile nerdeyse birebir uyuşmaktadır.

Periscope’un Riskleri ve Şantaj Tehlikesi ?

Günümüz teknolojisinin bize getirdiği paylaşım çılgınlığı furyası ve insanların sosyal medyalara bağımlılığı birçok riski ve tehlikeye de beraberinde getirmektedir. Günümüzde neredeyse her dakika siber suç işlenmektedir. Bunların birçoğuna farkında olmadan bizler de ortak olmaktayız. Tam bu nokta da bilinçli sosyal medya kullanımı ve bilinçli internet kullanımı devreye girmektedir. Bir kendimize dönüp soralım ne kadar faydalı ve bilgili kullanıyorum interneti?

Bu soruyu sık sık kendimize sormakta fayda görmekteyim. Periscope da diğer sosyal medya uygulamalarının birçoğu gibi tehlikeli hal alabilmektedir. Örneğin sizin canlı yayınınızı izinsiz kaydedip sonrasında o yayınla alakalı sizin üzerinize gelebilirler ya da en basit örneği sizi sizin izniniz olmadan uygunsuz olduğunuz bir zaman da canlı bir şekil de yaya bilirler ve bu inanılmaz bir hızla yayıla bilir.

Tabi ki burada en önemli nokta sizin toplumun gözün de ki yeriniz ve ruhsal sağlığınız olduğundan bu durum sizin ve hayatınız için hiç de iç açıcı bir durum olmamaktadır. Ama gerçekten iyi ki E-koruma var. Bu tarz olaylar başınıza geldi diyelim (keşke gelmese) peki ne yapmanız gerekiyor nasıl davranmanız gerekiyor hadi gelin birazda ondan bahsedelim.

Periscope’den Video Kaldırma?

Yukarıda da bir ok yer de bahsettiğimiz gibi sosyal medyanın yani internetin yanlış kullanıldığın da hayatımıza soktuğu bir tehlike ve risk bulunmaktadır. Peki bu risklerden ve tehlikelerden nasıl kurtuluruz. Diyelim ki sizin hiç istemediğiniz ve sizi utandırabilecek bir videonuz Periscope da hızlı bir şekilde yayıldı ve bunun önünü bir türlü alamıyorsunuz.

Tam bu nokta da eKORUMA ya baş vurmalısınız. Şimdi böyle bir olay başınıza geldi diyelim öncelikle sakinliğinizi koruyup kendinize mantıklı sorular sorup mantıklı cevaplar arayıp mantıklı bir şekilde davranmanız gerekmektedir çünkü atacağınız her bir yanlış adım sizin adınıza daha büyük riskler oluşturacaktır emin olun. Tabi ki bu durum da en mantıklı karar işin ehlini bulmak ve işi ona teslim etmektedir. Bu tarz olaylarda da her kesin bildiği gibi eKORUMA bu işin ehli ve bu iş için yapılması ne gerekiyorsa yapan ve sizi ismin de de yazdığı gibi sizi korumak için her şeyi yapan bir kurumdur.

eKORUMA’ya baş vurduğunuz da ve işi teslim ettiğiniz andan itibaren sanal alemde ki saha ekibimiz Periscope üzerinden sizin videonuzun yayılmasını sağlayan ve yayıla bileceği her köşeyi ücrayı tespit ederek raporlar hazırlamaktadır. Bu raporlar doğrultusunda sizin hakkınız da ki videoyu kaldırmak için raporlar doğrultusunda çalışmalar yapılıp sizi bu kötü durumdan en kısa süre de kurtarıp rahat bir nefes almanızı ve hayatınızın geri kalanını rahat bir şekil de tamamlamanızı sağlamaktadır.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama