Haber Kaldırma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternet, hayatın merkezine yerleşti ve neredeyse tek bilgi kaynağı olma yoluna gidiyor. İnternette çıkan haberlerin doğruluk ve yanlışlığına itibar edilmeden kabul edilmesi günümüzün problemlerinden birisidir. Yayına sürülen haberin çok kısa sürede binlerce kişiye erişmesi ise, habere muhatap kişilerin veya kurumların özlük haklarının ihlaline sebep oluyor. Bu aşamada, işin içerisinde haber kaldırma çalışmaları giriyor.

Google’da haber kaldırma

Google, dünyanın en fazla kullanılan ve tercih edilen arama motorlarından birisidir. Herhangi bir kurum, kişi veya hizmetle ilgili aramalar Google üzerinden yapılıyor. Veritabanında milyonlarca site ve bilginin yer edindiği dev bellek içerisinde yalan, iftira veya çarpıtılmış birçok bilgi de yer alıyor. Bu bilgilerin erişime engellenmesi veya silinmesi için yasal sürecin başlatılması icap ediyor. Öncelikle şunun bilinmesi lazımdır.

Google’dan kaldırılan haberin ana sitesinden de kaldırılması lazımdır. Google, arama sonuçlarından ve önbelleğinden silinen habere erişim yayınlandığı site üzerinden gerçekleşmeye devam edilebilir. Dolayısıyla, Google arama sonuçlarından kişi, kurum veya herhangi bir hizmetle ilgili çıkan haberlerin sıralama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmek, kısmi bir haber kaldırma çözümüdür.

İnternet sitesinden haber kaldırma işlemi nedir?

Kişiler veya kurumlar hakkında yapılan haberlerin ana yayıncısı, haber siteleridir. İnternet dolaşımına ve erişimine, internet siteleriyle çıkabilir. Arama motorları ise, bu sitelere ve dolayısıyla yayınlanan haberlere aracılık ederler. Sitelerden silinen haberler, arama motorlarından da zamanla silinir ve zamanla unutulmaya yüz tutabilir.

Sonuç olarak, kişilik haklarınızı ihlal edici, kurumunuzu lekeleyici haberlerin yayınlandığı sitelerin tespit edilerek, haber kaldırma işlemine start verilmesi icap ediyor. Sitelerden haber kaldırılmadan arama motorlarından kaldırılmasının bir manası olmaz. Zamanla haberin yeniden arama motorları tarafından arama dizinine indekslenmesi mümkündür. Bu riski, ortadan kaldırmak için gerekli süreci başlatarak, ana yayıncıya erişimi kapatmak veya ilgili haberin yayından silinmesi için bildirimde bulunmak gerekir.

Haber Kaldırma

Google aramalarında çıkan haberin kaldırılması nasıl sağlanılabilir?

İnternet haber kaldırma sürecinin ana basamağı vardır. Öncelikle, kişisel haklarınızı ve kurumunuzla ilgili iftira sadedindeki haberlerin yayınlandıkları sitelerin tespit edilmesi lazımdır. Bunlar tespit edildikten sonra iletişim kurulabilir. İlgili haberlerin silinmesi için site mercilerine yazılı ihtar gönderilebilir. Kişilik hakları veya kurumun imajını zedeleyici yayının açıkça yapıldığı haber hakkında, hukuki sürecin başlatılabilir.

Gerekli sürecin başlatılmasından sonra, ilgili sitelerin tamamen veya sadece ilgili sayfa linkinin erişime kapatılması mümkündür. Ancak bu haber yayınına hiçbir şekilde erişilmeyeceği anlamına gelmez. Haber, google arama sonuçlarında yer almaya devam edebilir. Her ne kadar haberin tamamına erişebilmek mümkün olmasa bile, google sonuçlarındaki başlık ve açıklama yazıları, kişisel hak ihlali demektir. Google sonuçlarındaki haberin zamanla silinebilir.Böylece, arama dizinleri içerisinden ilgili haberin silinebilir.

Olumsuz haber kaldırma sürecinin çok kısa zaman içerisinde sonuçlanması mümkün değildir. Şunun da bilinmesi lazımdır: Sizinle veya kurumunuzla ilgili haberin birçok sitede yayınlanmış olması muhtemeldir. Forumlar, bloglar, sosyal medya siteleri, haber ve değişik içerik sitelerinde de haberlerin paylaşılma ihtimali vardır.

Haber kaldırma işleminde yapılan ise, Google aramalarında en süt sayfalarda çıkan sitelerle ilgilidir. Ancak, bu sitelere erişim engelinden sonra, başka sitelerde yayınlanan aynı haberlerin ön plana çıkması muhtemeldir. Böyle bir durumla da muhatap kalmamak adına haberin yayınlandığı siteleri tamamen tespit yoluna gidilebilir. Tespit edilen sitelerin hepsinin erişime kapatılması sağlanılabilir.

Haber kaldırma sürecinden sonraki adım

Haber kaldırma işlemlerinden sonra online itibar için bir çalışma yapılabilir. Bu çalışmanın yapılması, olumsuz algının yerini pozitif bir algının yerleşebilmesi içindir. Oldukça kapsamlı bir çalışma modeli söz konusudur. Çıkan haberlerin kaldırılması kadar, yapılan yorumlar, sosyal medyaya paylaşılan postları da içine dahil eden kapsamlı bir analizdir. Bu analiz sonucunda tüm internet mecralarında, kurumla ilgili haberlerin toplanması mümkün olabilir.

Olumsuz haber kaldırma işlemi de, tespitten sonra başlayabilir. Ardından ise, olumlu haberlerin dolaşıma sokulması sağlanabilir. Böylece, kurum veya şahsınız hakkındaki zedeleyici algıların yerini olumlu ve pozitif algılar kaplar. Uzman bir ajans tarafından online itibar çalışması planlanabilir. Bu çalışma, hukuki bir süreç değildir. Pazarlama modelidir.

Tüm bu açıklamaların yanında ;  Google’de Haber Kaldırma, İnternet Sitesinden Haber Kaldırma, Google Aramada Çıkan Haberi Kaldırma, İnternetten Haber Kaldırma, Olumsuz Haber Kaldırma, İnternetten Haber Sildirme gibi konularda EKoruma’dan destek alabilirsiniz

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Cebrail ******
Cebrail ******
5 yıl önce

Google.com dan tüm resimlerimi silin

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  Cebrail ******

Merhaba kaldırmak istediğiniz fotoğrafların linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.
https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

Eren
Eren
4 yıl önce

Peki biz silinen haberi nasil bulabiliriz bulmak imkansizmi??

aleyna
aleyna
4 yıl önce

merhaba benim internette bir sürü sildirmek istediğim adımın geçtiği haber var. lütfen bana yardımcı olur musunuz?

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  aleyna

Merhaba kaldırmak istediğiniz haberlerin linklerini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.
https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama