İnternetten Hakkınızdaki Olumsuz Haberleri Kaldırma

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere internetten haber kaldırma, olumsuz haberleri olumluya çevirme bu işlemler için hangi süreçlerden geçmeniz gerektiği ile ilgili bir bilgi sunacağız.

İnternet artık dünyada kullanılan vazgeçilmez bir araçtır. Bununla birlikte arama motorları, sosyal medya araçları, web siteleri çok fazla kullanılmaktadır. Sizinle ilgili çıkan olumsuz bir haberi nasıl kaldıracağız? Bu kaldırma işlemini ben yapabilir miyim? Profesyonel bir şirket ile mi çalışmalıyım kaldırma işlemi için? Bunlar başıma gelmemesi için hangi tedbirleri almalıyım? Sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Diyelim ki birileri sizinle ilgili gerçekten kayıtsız bir blog yazısı yazdı ve şimdi birileri adınızı aradığında Google’ın arama sonuçlarında görünüyor. Doğal olarak, Google’dan kaldırılmasını istiyorsunuz.  İşte önemli olan şey; Google bu yazının kaynağı değil, bu yazının daha kolay bulunmasına aracılık eden bir araç.

Gönderi aslında WordPress, Posterous, Tumblr veya başka bir popüler blogda barındırılıyor olabilir. İşte buradaki önemli nokta bu. Kaldırmak istediğiniz sizinle ilgili haberi veya yazıyı kaynağından kaldırmanız gerekmektedir. Bir diğer husus İnsanların kaldırmak istedikleri şeylerin çoğu, daha önce gönüllü olarak gönderdikleri şeylerdir.

Birçok web sitesinin Kullanım Şartları altında, yayınladığınız her şeydeki haklarını kaybedersiniz. Bu yüzden göndermeden önce düşünmeniz kesinlikle çok önemli, çünkü sonsuza dek internette olabilir. Bu web sitelerinden kaldırmak için çok sağlam nedenleriniz olması gerekmektedir.

İnternet ortamından bir şey kaldırmak için öncelikle sabırlı ve kararlı olmalısınız. Bir öğenin kaldırıp kaldırılmayacağı sizin ne kadar istekli olmanıza bağlıdır. Çok meşgul olan insanlar ve şirketler için sınırlı bir ücret ile profesyonel firmalardan yardım alarak sonuca ulaşabilirler.

İnternetten bir şeyi kaldırmak için yapmanız gerekenlerin başında, hangi sitede bu haber çıkmış ise o sitenin editörüne, site yöneticisine veya sahibine ulaşmak gerekir. Bunun için sitelerin genelde en alt kısmında olan bize ulaşın kısmından mail veya telefon numarasına ulaşabilirsiniz.

Eğer buradan ulaşamadıysanız  https://www.whois.com/siteadi.com yazarak site ile ilgili olarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Online bir içeriği kaldırmak için site editörü ile konuşmanız gerekmektedir. Konuşma taktikleri ile ilgili aşağıda adım adım nelerden bahsetmeniz gerektiğinde yazdım.

Google gibi, Bing gibi diğer arama motorlarından olumsuz bir haber, yanlış paylaşım gibi bir öğeyi kaldırmak için arama motorlarının URL kaldırma araçlarını kullanabilirsiniz. Aşağıda linkleri verilmiştir.

Olumsuz Haberleri Kaldırma

Kendiniz için herkese açık profiller oluşturun ve yönetin

Harika bir dünyada kendimizle ilgili haksız, modası geçmiş ve negatif arama sonuçlarını kaldırabiliriz. Fakat mevcut yaşadığımız Dünyada yani gerçekte, çoğu içerik özel durumlar dışında öğeleri kaldırmak zordur. Kaldırabileceğiniz haberleri, öğeleri kaldırın, ancak negatif arama sonuçlarını gizlemek için kendi olumlu içeriğinizi oluşturmak, görüntünüzü kontrol etmenin ve arama sonuçlarınızı iyileştirmenin harika bir yoludur. Hakkınızda daha fazla içerik oluşturarak negatif sonucu pozitife çevirebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız ile ilgili araçları yazıyorum.

Kendiniz için açık profiller oluşturacaksınız. Bu profilleri nerede oluşturacaksınız? Önerim şu; Twitter-Linkedin-myspace-facebook-about.me-google-blogger-reddit-digg-pulse yahoo-flickr

Hesaplarınızı birbirine ne kadar çok bağlarsanız o kadar hızlı yayılırlar. Daha az zamanda daha fazla iz oluşturmuş olursunuz. Çünkü arama motorlarının algoritmasına baktığımızda bu şekildeki davranışı desteklemektedir.

Örneğin Google’ın bir sitenin arama sonuçlarındaki sırasını belirleme yöntemlerinden biri, diğer sitelere kaç kez link verdiğini analiz etmektir. İçeriğinizi, kendisiyle ilişkilendirerek yükseltir. Örneğin, bir instagram hesabı oluşturun, onu linkedin hesabınıza bağlayın, ikisini de Facebook sayfanıza bağlayın ve Blogger sayfanızdaki hepsine bağlayın. Elbette, hesaplarınızı ne kadar çok kullanırsanız ve diğer insanlarla etkileşime girerseniz, sonuçlarınızı daha da arttıran içeriğinize bağlanma olasılıkları da artar.

Yasal İhlallerin Arama motorlarına bildirilmesi

Kaldırılmasını istediğiniz içeriğin herhangi bir yasayı ihlal ettiğini düşünüyorsanız (telif hakkı ihlali yaygındır), https://support.google.com/legal/answer/3110420?visit_id=636874700629158117-2213975354&rd=2 ,Genel olarak, Google ve diğer web siteleri, aşağıdaki kategorilerden birine girerse içeriği kaldıracaktır

Bunlar nedir? Telif hakkı, Ticari marka ihlali, Şiddet, Müstehcenlik, zorbalık vs.

Adım adım internetten olumsuz haber kaldırma

Bu noktaya gelmeden önce yapılması gerekenler

İşlerin bu noktaya gelmemesi için önceden tedbirlerinizi almalısınız. Bunun için öncelikle internette paylaşacağınız herhangi bir haberi paylaşmadan önce birkaç defa gözden geçirmeli, 3’üncü bir göz kontrol etmeli ve paylaşımda bulunulmadır. Herhangi bir markanız varsa ise bu markayı tescillemelisiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama