Youtube Video Kaldırma

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Dünyanın en fazla video yüklenen ve takip edilen video içerik sitesi Youtube’dur. Her gün binlerce videonun yüklendiği site, milyonlarca kişi tarafından izleniyor. İnternetin en önemli reklam ve tanıtım kanallarından birisi haline dönüşen Youtube, aynı zamanda da, şikayetlerin, yalan videoların da yer alamaya başladığı bir mecra haline geldi. Bu nedenle, Youtube yönetimi tarafından, şiddet, müstehcenlik ve hak  ihlallerine konu olan videolara şikayet yolu açıldı.

Youtube’da yayınlanan bir videonun yayın politikalarını ihlal etmesi durumunda Youtube tarafından kaldırılması mümkündür. Ancak her ne kadar böyle bir mekanizma söz konusu olsa da, bu mekanizmanın işleyişi oldukça zordur. Milyonlarca video yayınına sahip Youtube, binlerce şikayet arz ediliyor ve bu şikayetlerin incelenip, karar bağlanması zaman alıyor. Dolayısıyla, herhangi bir ihlalin yaşandığı video, milyonlarca kişiye ulaştıktan sonra ancak kaldırılabiliyor. Ayrıca, yayında kalan videonun başka kanallarda yayınlanması ihtimali de söz konusu olabiliyor.

Youtube hakkında bazı bilgiler

Youtube, Google firmasına ait bir kurumdur. Daha doğrusu, 2004’de Google tarafından satın alınan ve satın alındıktan sonra hızla gelişen ve değişen bir platform haline gelmiştir. Verilere göre, bir dakika içerisinde siteye yüklenen video sayısı 3 binden fazladır. Bir başka deyişle de, bir dakika içerisinde eklenen videoların toplam uzunlukları 300 dakikadır. Bu rakamlara şaşırmamak gerekiyor. Çünkü dünyanın her yerinden her an siteye video yükleniyor. Bu da, rakamların aslında fazla değil, aksine düşük olduğunu bize gösteriyor.

Hızlı bir şekilde video kaldırma işlemi

İhtiyaç duyulan şey, hak ihlallerinin gerçekleştiği videoların hızlı bir şekilde yayından alınmasıdır. Bunun için ise, mevcut video şikayet ve kaldırma mekanizmasından daha farklı yolların takip edilmesi şarttır. Özellikle, kişilik haklarını ve markanın imajını zedeleyici videoların erken bir zaman dilimi içerisinde kaldırılması lazımdır. Bu da, gerekli sürecin başlatılmasıyla mümkün olabilir.

Youtube Video Kaldırma

Youtube başkasının yüklediği videoyu silme

Telif haklı ihlali yapan videoların kaldırılması oldukça kolaydır. Çünkü bu tip videoların robotlar tarafından taranıyor ve bir telif ihlalinin olduğu anlaşılabiliyor. Ancak bu sürecin işleyebilmesi için telif şikayeti için başvurulan videonun orijinalinin önceden Youtube’da yayında olması icap ediyor. telif hakkını ihlal edici videonun aslının Youtube’de yer almaması, şikayetlerin değerlendirme sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu tip durumlarda kısa ve etkili yol izlenerek hak ihlallerinin tespit edildiği videolara erişim engellenebilir.

Öncelikle ilgili videoyu yayınlayan kişi veya kişilerle iletişim kurularak  videonun silinmesi talep edilebilir. Ancak böyle bir sürecin başlatılması, videonun yayılma ve izlenme sayısını artırabilir. Bu nedenle, hiçbir şekilde iletişim sağlamadan etkili sürecin başlatılması sağlanabilir. Etkili sürecin başlatılmasından sonra ise, 3-4 gün içerisinde netice almak mümkündür. Videonun erişime engellenmesi ve akabinde de veri tabanından silinmesi söz konusu olabilir.

Youtube ne gibi ihlaller yaşanıyor?

En fazla yaşanan ve tekrarlanan ihlaller, telif hakkıdır. Herhangi bir film veya çekilen videonun kısa sürede farklı kişiler tarafından farklı kanallara yüklenmesi söz konusu olabiliyor. Video üzerinden birtakım değişikliklere de gidilerek, telif hakkı ihlali aşılmaya çalışılıyor. Bununla beraber; herhangi birine yapılan şiddetin görüntüleri, hakaretler, kişilik haklarına saldırı, gizli çekimler, müstehcen videolar ve daha farklı şekilde tezahür eden ihlaller gerçekleşiyor.

Marka ve kurumlara dair saldırı, hakaret ve kötüleme mahiyetinde kurgulanan videolar da söz konusu olabiliyor. dolayısıyla, kurumunuz ya da kişiliğinizle ilgili yayınlanan videoların kaldırılması mümkündür.

Tüm bu açıklamaların yanında ;  Youtube Başkasının Yüklediği Videoyu Silme, Hızlı Bir Şekilde Video Kaldırma, Youtube Video Kaldırma  gibi  konularda EKoruma’dan destek alabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
kubra
kubra
4 yıl önce

ben youtuba önceden kendimle ilgili aptal bir video yayınladım sonra e postamın şifresini unuttum onu silmem şart lütfen yardım edin

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  kubra

Merhaba youtube kanalınızın linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.

https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

erdematagan@hotmail.com
4 yıl önce
Reply to  kubra

Kaldirttiniz mi ne kadar ücret istediler aynı durumu bende yaşıyorum saçma videom var ve sifreleri bilmiyorum

Dertli
Dertli
4 yıl önce

Merabalar you tube arkadasimla kisa film cektik sonrasinda paylastik daha sonra ise ben paylasilmayip silinmesini istedim. Arkadasim sildi tekrar yukledi. Sonrasinda tekrar sildi ama silinmedi tam olarak ne yapmaliyiz teşekkurler

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama