Google İçerik Kaldırma

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

“Google’dan içerik kaldırma işlemeni nasıl yaparım?” sorusu çoğumuzun aklına takılmıştır. Bilindiği üzere Google dünya çağında yaygın kullanıma sahip, internet üzerinden bilgilere kolay erişmemizi sağlayan arama motorudur.

Fakat her zaman istediğimiz sonuçlarla değil rahatsız olabileceğimiz, itibarımızı olumsuz etkileyebilecek ve kişisel mahremiyeti olumsuz yönde etkileyen içeriklerle karşılaşabilmek mümkündür.

Bu durumda, Google içerik kaldırma işlemi ile bu sorunu ortadan rahatlıkla kaldırılabilmektedir. İnternette dolaşırken karşılaştığınız bir içeriği silme, bilgiyi kaldırma ya da Google arama sonucu kaldırma işlemlerini gerçekleştirmek için bir takım yollar mevcuttur. Google içerik kaldırma işlemi için öncelikle gerçekten haklı bir takım sebepleriniz olması gerekmektedir.

İçerik Kaldırma İşleminin Hangi Durumlarda Gerçekleşir

Yukarıda sıralan bilgileri Google üzerinden Google’dan bilgi kaldırma sayfasını kullanarak kaldırabilirsiniz. Bunların yanı sıra yasal nedenlerle kaldırmak istediğiniz içerik ve bilgi varsa Google’ın yasal kaldırma işlemleri sayfasını kullanmanız gerekmektedir. Google bilgi ve içerik kaldırma işlemi sırasında Google sayfasında gerekli alanları doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Google, bu sayfa üzerinden size sorular yöneltir. Siz bu sorulara cevap verdikçe yeni sorular sorarak sizlere doğru yönlendirmeyi yapar. Bu yolu izleyerek bilgileri sildirmiş olursunuz.

Google İçerik Kaldırma

Tüm bu işlemler doğru olarak yapıldığında internet ortamından o bilgilerin ve içeriklerin tamamen sildiği anlamı maalesef taşımamaktadır. Sadece Google arama sonuçları üzerinden bilgi ve içeriklerin kaldırılmış olmaktadır. Fakat rahatsızlık veren içerik ve bilgi hangi web sayfasından yayınlanmış ise asıl olarak o web sayfasından kaldırmanız gerekmektedir. Bunun için ise ilk adım olarak o sitenin web yöneticilerine ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için sitelerin iletişim menüsünü kullanabilir ve bu bölümden mesaj göndererek içerik veya bilgileri kaldırmalarını talep edebilirsiniz.

Google, siteyi veya görseli arama sonuçlarından silse bile web sayfasında görülmeye devam eder ve sitenin URL’si, sosyal medya paylaşımları veya diğer arama motorları aracılığıyla bulunabilmeye devam eder. Bu nedenle, en iyi adım, sayfayı tamamen kaldırabilme olanağına sahip olan web yöneticisiyle bağlantı kurmaktır. Bu şekilde mahremiyeti zedeleyen bilgi ve içeriklerin tamamen internet ortamından kaldırmış olursunuz. Tüm bunların yanı sıra Google’ın kaldıramadığı bilgiler de mevcuttur. Google resmi sayfasında genellikle kaldırmadığımız bilgiler başlığı altında doğum tarihleri, adresler ve telefon numaraları gibi bilgileri geçerli ve haklı sebepler olmadığı takdirde kaldıramayacağını ifade etmiştir.

Yukarıda Google bilgi kaldırma ve google içerik silme işlemlerinin nasıl ve hangi durumlarda yapılacağı ifade edilmiştir. Fakat Google üzerinden bilgi ve içerik kaldırma işlemi tamamen internet ortamından kaldırmak anlamı taşımadığı sadece Google arama sonucunu kaldırma işlemi gerçekleştiği anlamı taşımaktadır. Google bilgi kaldırma ya da Google içerik silme işlemlerini gerçekleştirmenin yanında Google’dan isim silme hizmeti de vermektedir.

Arama motorlarından isim silme için doğrudan Google üzerinden yapılan bir işlem yeterli olmayacaktır. Son zamanlarda sosyal medya kullanım oranları arttığı için Google arama motoru üzerinden kişilere rahatlıkla ulaşma imkânı da artmıştır. Google’dan isminizin silinmesi için ilk olarak Google ile iletişime geçilmektedir. Teknik açıdan bu talebin gerçekleşmesi Google tarafından mümkün değilse alanında uzman kişiler tarafından  Google’a bildirimde bulunulabilir. Böylece gerekli içerik ve bilgilerin kaldırılması sağlanabilmektedir.

Google’ın misyonu, dünyanın bilgisini organize etmek ve bu bilgileri evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı bir hale getirmektir. Bu nedenle, istediğimiz ve rahatsız olduğum herhangi bir bilgi ve içeriği kaldırmamız o kadarda kolay olmamaktadır.  Geçerli ve haklı bir sebep (kredi kartı numarası, banka hesap no, kimlik no, müstehcen fotoğraf vb.) olduğu takdirde Google bilgi kaldırma işlemi yapmaktadır. Aksi takdirde yasal işlem olarak başvurmak gerekmektedir. Bunun için ise alanında uzman kişiler tarafından  yardım istemek olmalıdır.

Tüm bu açıklamaların yanında

Google İçerik Silme, Google Bilgi Kaldırma, Google İsim Sildirme, Google Arama Sonucu Kaldırma, Arama Motorlarından İsim Kaldırma gibi konularda EKoruma’dan destek alabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama