Google Görsellerden İçerik Kaldırma

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternet ortamında karşımızı sayısız fotoğraf, resim gibi görseller çıkmaktadır. Hatta bunlara kolay erişim için Google Görsellerde arama işlemi yapılarak rahatlıkla ulaşılabilir. Peki internetten fotoğraf kaldırma imkânımız kullanıcı olarak mevcut mu? Bu gibi sorular genellikle aklımıza takılmıştır. Google, sadece görsellerde arama imkânı da sağlamaktadır. Bunun yanında Google görsellerden içerik kaldırma da sağlamaktadır.

Fakat çıkan görsellerde telif hakkı, müstehcenlik vb. gibi durumlar söz konusu olduğunda Google görsellerden içerik kaldırma işlemi yapılabilmektedir. Fakat Google’ın arama sonuçlarındaki bir fotoğrafı silmek istiyorsanız genellikle ilgili görselin bulunduğu sitenin sahibiyle işlem yapmanız gerekir. Google görsellerden içerik kaldırma adına Google’ın önerdiği ilk adım bu işlemdir.

Bu adımı gerçekleştirdiğinizde internetten fotoğraf kaldırmayı gerçekleştirmiş olursunuz. Bu işlemden sonuç alamadığınız takdirde Google arama sonuçlarında ilgili fotoğrafı silebilmektedir. Bu durumda en azından Google görsellerde içerik kaldırma işlemi ile arama sonuçlarında çıkmasını engellemiş olursunuz.

Örneğin kredi kartı numaranız veya imzanızın resmi gibi hassas bilgiler veya kişinin onayı olmadan cinsel olarak uygunsuz resimlerin paylaşılması halinde görseller kaldırılabilmektedir. Bu gibi hassas görsellerin bir web sayfasında paylaşılması durumunda Google bu görselleri tamamen kaldırabilir. Buna benzer durumlarla karşılaşıldığında internetten fotoğraf kaldırma işlemini sadece Google arama motoru için değil tüm web sayfaları için gerçekleştirmeniz yasal olarak sizlere tanınmış bir haktır.

Google Görsellerden İçerik Kaldırma

Ayrıca, bir görsel web sitesinden silindikten sonra arama motorlarında bir süre görünmeye devam edebilir.

Google Görsellerden Silmeden Sonra Yapılması Gerekenler

 1. İlk olarak kaldırmak istediğiniz görsel için images.google.com adresinde arama yapın.
 2. Küçük resmi sağ tıklayıp bağlantı adresini kopyala‘yı seçerek resmin bağlantısını kopyalayın.
 3. Eski içeriği kaldırmasayfasına gidin.
 4. Kaldırma isteğinde bulun seçeneğinin yanındaki kutuya URL’yi yapıştırın.
 5. Kaldırma isteğinde bulun‘utıklayın.

Yukarıdaki 5 adımı takip ettiğinizde Google resim silme işleminiz için gerekli adımları atmış olacaksınız. Bu işlemlerden sonra resim veya görsel web sitesinden kalkmış olsa bile arama sonuçlarında görünen fotoğraf, resim gibi görselleri tamamen internet ortamından kaldırmış olursunuz. Tüm bunların yanı sıra geçerli ve haklı bir sebep yokken Google’dan görsel kaldırma işlemi yapılamaz. Peki Google, kaldırılması istenen görsellerin çoğunu neden kaldırmıyor? Bu sorunun cevabını Google kendisi vermektedir:

“Google’ın arama sonuçlarında görünen görsellerin çoğu Google’a ait olmayan web sitelerinden gelmektedir. Bu sitelerin sahibi olmadığımız için ilgili görselleri web’den kaldıramayız. Görseli Google’ın arama sonuçlarından silsek bile görsel ilgili sitede yer almaya devam eder ve diğer arama motorları tarafından bulunabilir veya kullanıcılar URL’ye doğrudan giderek söz konusu görsele ulaşabilirler.

Bu nedenle, sayfayı tamamen kaldırabilecek kişi olan sitenin web yöneticisiyle iletişim kurmak en iyi seçeneğinizdir.” Bu ifadelerden anlaşılacağı üzere Google görsellerden fotoğraf silme işlemini gerçekleştirir fakat asıl kaynaktan fotoğrafı silemez.

Fakat kişinin izni olmadan paylaşılan müstehcen ve çıplak fotoğraf ve telif hakkı gerektiren fotoğraflar için Google bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde ilgili görseli sildirmeniz ve Google’dan resim kaldırma işlemi mümkün olacaktır. Bir fotoğrafı kaldırmak için Resim Kaldırma Formu’nu Google üzerinden doldurmanız gerekmektedir.

Google Fotoğraf Kaldırma Formunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kaldırmak istediğiniz içeriğin türüne ilişkin bölümün altında lütfen “kendi resmim” seçeneğini belirtin.
 2. İçeriğin kaldırılması için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekecektir:
  • Tam adınız
  • Ülke
  • İletişim e-posta adresi
  • İçeriğin yayında olduğu URL (varsa)
  • Resmin veya videonun göründüğü Google arama sonuçlarına ait örnek bir URL
  • Doğru içeriği kaldıracağımızdan emin olmamıza yardımcı olacak şekilde, rahatsız edici içeriğin ekran görüntüsü. Resim düzenleme yazılımı kullanarak ekran görüntüsündeki müstehcen yerleri kapatmanızı öneririz. Ancak, ekran görüntüsünün, kaldırılacak içeriği tanımlamamıza yardımcı olacağından emin olun.

Yukarıdaki ipuçları incelendiğinde Google’ın her resim kaldırma talebini yerine getirmediği, kaldırılmak istenen resmin ve kaldırmak isteyen kişinin bilgilerini bizzat tekrardan incelediği anlaşılmaktadır.  Bu durum bir resmin kaldırılması için geçerli ve haklı sebeplerin olması gerektiğini açıkça göstermektedir.

Görselleri Google arama motorundan kaldırmanın yanında diğer Google ürünlerinden de kaldırmanız mümkündür. Blogger, Google+ ve Picasa Web Albümlerinden çeşitli görselleri kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk iş bu Google ürünlerini açmanız olacaktır. Bu ürünleri açtıktan sonra ilgili bölümlerden Sil seçeneğini kullanarak görselleri kaldırabilirsiniz.

İnternet ortamında yayınlanan bir fotoğrafı kaldırmanız da mümkündür. Tabi öncelikle internetten fotoğraf kaldırmak için geçerli bir sebep olması gerekmektedir.Bu durumda ilk olarak içerik sağlayıcısı (web sitesi yöneticisi) ile iletişime geçilmesi (mail ya da mesaj yolu ile) ve fotoğrafın kaldırılması talep edilmelidir.

Tüm bu açıklamaların yanında ; Google Görsellerden İçerik Kaldırma, Google Görsellerden Fotoğraf Kaldırma, Google Resim Silme, Google’den Görsel Kaldırma, Google Görsellerden Fotoğraf Silme, Google’den Resim Kaldırma, İnternetten Fotoğraf  Kaldırma gibi konularda eKORUMA’dan destek alabilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
3.8 16 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet **** ******
Ahmet **** ******
5 yıl önce

Yıllar önce youtube kanalıma videolar yüklemiştim ve şimdi bu videoları içerikleri kötü olması sebebi ile kaldırmak istiyorum lütfen yardım edin

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce

Merhaba youtube kanalınızın linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.

https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

büşra *********
büşra *********
5 yıl önce

wp üzerinden konuşmaları yayacağına dair tehtidler aldım ve şantaj yapılıyor telefonundaki ve cihazındaki sslerin kaldırılması gerekiyor bu nasıl mümkün olabilir koz olarak kullanacağı şeylerin silinmesi gerekiyor bilişim avukatı ve hukuki işlemler olmadan yasal suç duyurusunda bulunmadan bu iş çözülür mü?

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce

Merhaba süreç ile ilgili ofisimizi arayıp bilgi alabilirsiniz iletişim bilgilerinize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.ekoruma.com.tr/iletisim/

Rufane
Rufane
4 yıl önce

Googlede instagram profilim.profil fotaraflarim cikiyor bunu nasil kaldira bilirim.googlede profilimi arandiginda cikmasin?

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  Rufane

Merhaba kaldırmak istediğiniz fotoğrafların linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.
https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

Buse Yılmaz
Buse Yılmaz
4 yıl önce

Google da eski fotoğraflarım çıkıyor yardımcı olur musunuz

Eray
Eray
4 yıl önce

Twitter hesabımdan görüntüyü ve adımı değiştirmeme rağmen google görsellerden hala çıkıyor!

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama