İnternetten Haber Kaldırma

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternet ve teknolojinin gelişimiyle birlikte habercilik sektörü de köklü değişimler meydana gelmiş, internet haberciliği geleneksel haberciliği geçmiş hatta birçok gazetenin kapanmasına neden olmuştur. Gazeteler baskılarını bitirmiş ya da basım sayılarını düşürmüş, tüm enerjilerini internet üzerinden yayıncılığa aktarmıştır. Böylece bilgi ve haberlere ulaşımı kolaylaştırmış, internetten sayesinde haberler dakikalar içerisinde milyonlarca insana ulaşabilir hale gelmiştir.

İnternetten Haber Kaldırma

Lakin internet haberciliğinde doğru haberler gibi yalan haberler de aynı şekilde hatta çoğu zaman çok daha hızlı yayılmaktadır. Kişi veya kurumlar hakkında internette çıkan olumsuz, haksız ya da yalan haberler yayınlandığı dakika içerisinde milyonlarca insana ulaşabilir, sosyal medya sitelerinde gündem olabilmektedir. Bunun sonucunda kişiler ve kurumlar maddi manevi zarar görmektedir. Hal böyle olunca “İnternetten nasıl yalan haber kaldırabilirim?” sorusu akıllara gelmektedir.

İnternetten Haber Kaldırmanın Şartları

İnternet sitelerinden haber kaldırma işlemlerini her haber, yorum veya eleştiri hakkında gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Yasalara göre bir suç teşkil eden, kişilik haklarını yahut özel hayatın gizliliğini ihlal eden nitelikte haberlerin kaldırılabilir. Yani kaldırmak istediğiniz haberin yasalarca belirlenen şartlara uyması gerekmektedir. Bunun için de ilişkili yasa iyice okunmalı, yayınlanan haberin yasanın belirttiği şartları içerdiğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde boşa zaman ve emek harcamış olursunuz. Bu alanlarda uzman kişilere danışabilir, kaldırmak istediğiniz haberin kaldırılmaya  uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İnternetten Yalan Haber Kaldırma

Günümüzde haberler o kadar hızlı dağılıyor ki bunun için internet siteleri kendilerine gelen bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeden yayınlamak, haber eskimeden kullanıcıya ulaşmak istiyor. Bu da internette yayınlanan yalan haberlerin sayısını artırıyor.

Bununla beraber internetten videolarını sildirmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler, kurum ya da kuruluşlar ekoruma’ya başvuru yaparak haberin silinmesini isteyebilir.

İnternette yayınlanan yalan haberler yalnızca haber sitelerinden de çıkmaz, sosyal medya, forum veya blog siteleri de yalan veya iftira içerikli haberler yayınlayabilmektedir. Bu haberler yalnızca kişilerin itibarını değil markalarına veya isimlerine duyulan güveni de zedelemekte ve online itibarlarını düşürmektedir. Dolayısıyla kişiler, kurumlar ve markalar için oldukça yüksek meblağlarda maddi zarara yol açabilmektedir. 

İnternetten kaldırmak istediğiniz haber özel hayatın gizliliğini ihlal edebilir ve bu durumda itibarınız için ciddi derecede zararlar verecektir. Bu yüzden hakkınızda çıkan tüm haberleri takip etmeli ve kaldırılması için işlemler başlatmalısınız.

İnternetten Kaldırılan Yalan Haberlerin Google’dan da Kaldırılması

İnternetten kaldırılan yalan haberler Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında bir süre daha gözükmeye devam edebilir. İnternet sitelerinden silinen yalan haberlerin arama sonuçlarında hala görünmesinin sebebini sayfa açıklamasının veya önbelleğin yenilenmemiş olmasıdır. Bu da yalan haber ya da içeriğin Google gibi arama motorlarından silinmesini daha farklı kılmaktadır.

Google gibi arama motorlarından yalan haberlerin kaldırmak için öncelikle haberin yayınlandığı internet sitelerinden kaldırılması gerekir. Daha sonra Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarından silinmesi için arama motorlarının haber kaldırma prosedürlerini yerine getirmek gerekir. Bu prosedürler teknik ve detay gerektiren bir prosedür olduğu için bir profesyonel ile hareket edilmesi daha doğru olacaktır.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Havvaalkan
Havvaalkan
5 yıl önce

Fotoğraflarımın kaldırılmasını istiyorum

eKoruma
eKoruma
4 yıl önce
Reply to  Havvaalkan

Merhaba kaldırmak istediğiniz fotoğrafların linkini aşağıdaki linkten biz gönderirseniz link kaldırma uzmanlarımızı sizinle gün içinde iletişime geçecektir.
https://www.ekoruma.com.tr/link-kaldirma-formu

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama