Eski Fotoğrafım Google Arama Motorunda Yayınlanıyor Ne Yapacağım?

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Google’ın geliştirdiği yazılım sayesinde, günde milyonlarca web sitesi taranarak, herkese açık olan fotoğraflar, videolar, içerikler Google arama motoruna eklenmektedir. Hatta bazen montaj ile oluşturulan fotoğraflar, içerikler, videolar; markaları, şahısları ya da firmaları geri dönüşü olmayan maddi, manevi ve prestij kaybına sürükleyebilir.

Fakat, şöyle bir durum söz konusu:  Google’ın arama sonuçlarında görünen görsellerin çoğu Google’a ait olmayan web sitelerinden gelmekte ve Google, bu sitelerin sahibi olmadığı için ilgili görselleri webten kaldıramıyor. Google, üzerine düşeni, yani görseli arama sonuçlarından siliyor. Ama görsel bulunduğu sitede kalmaya devam ediyor ve diğer arama motorları tarafından bulunabiliyor. Bu yüzden, en iyi seçeneğiniz profesyonel bir destek almak olacaktır.

İnternette Fotoğraflarımın Yayınlanmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Google’dan Fotoğraf Kaldırma

Eğer fotoğrafınız, Google’a ait olmayan bir web sitesine aitse, web sitesinin sahibiyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Ya da profesyonel bir destek alarak işinizi çabucak halledebilirsiniz.

Başkasının Web Sitesindeki Fotoğrafı Kaldırmak

Google arama motoru, imzanız, kredi kartı numaranız gibi kişisel bilgilerinizi içeren görselleri ilgili kişilerin onayınızın olmadığı durumlarda kaldırılabilmektedir.

Bununla birlikte onay alınmadan paylaşılan cinsel içerikli, uygunsuz olan paylaşımlar Google tarafından kaldırılmaktadır.

 Bu durumda uğraşmak yerine profesyonel bir destek almanız, süreci hızlandıracaktır. Sürecin kısalmasıyla beraber, kayıplarınız minimuma düşecektir.

Silinmiş Fotoğrafı Google Arama Sonuçlarından Kaldırmak

Yukarıda da söylediğimiz gibi, Google geliştirdiği yazılım sayesinde, bütün web sitelerini tarayarak herkese açık olan içerikleri arama sonuçlarına ekliyor. Fotoğrafınızı yüklediğiniz bir sosyal platformdaki fotoğrafınızı kaldırsanız dahi, o fotoğrafın arama sonuçlarında görünmeye devam edebileceğini unutmayın.

Web sitesine yüklediğiniz görsel, web sitesinden kaldırıldıktan sonra da belirli bir süre daha arama sonuçlarında görünmeye devam edecektir.

Telif Hakkını İhlal Eden Fotoğrafların Kaldırılması

Google, telif hakkı ihlaline karşı yapılan bildirimlerde daha hassastır. Bunun için telif hakkı sahibinin, ihlal yapılan bağlantı adresine karşı fotoğrafların kaldırılması için, açık ve somut kanıtlar sunmalıdır.

Eğer yanlış veya alakasız bir kanıtınız olur ise ne yazık ki işlemleriniz yapılmayacaktır.Ancak, Google birçok web site üzerinde bir yetkiye sahip olmadığı için, yukarıda da söylediğimiz gibi görseli yalnızca arama sonuçlarından silinebilir.

Bu konuları kendi başınıza halletmeniz oldukça zor. Şahsınızın, kurumunuzun ya da firmanızın itibarını zedeleyebilecek bu gibi olaylarda profesyonel destek almanız sizin için en mantıklı yol olacaktır. İnternet’in günde milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılan ve doğru ya da yanlış bir bilgiye ulaşmanın saniyeler aldığı, itibar zedeleyebilecek fotoğrafların çok kısa süre içerisinde büyük kitlelere yayılabileceğini ve bununla beraber büyük itibar, maddi ve manevi kayıplara sebep olabileceğini unutmayın.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama