Google Yalan Haberleri ile İlgili Neler Yapılabilir?

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Haksız yere bir Google İncelemesi tarafından mı hedeflendiniz? Bunu yaşayan ilk kişi siz değilsiniz. Sık sık karşılaşılan Google Yorumları türleri ve Google İncelemeleri’nin nasıl kaldırılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

“Hayalet Müşteri”

Müşterilerin Google İnceleme platformlarında bıraktıkları incelemeleri “Hayalet Müşteriler” olarak adlandırdığımız, yani hiç müşterisi olmayan bir iş için yorum yapan kişinin olumsuz veya olumlu değerlendirmesiyle karşılaşmak oldukça yaygındır. Pek çok platform bu “hayalet yorumları” tespit etmekte yavaş kalsa da, geçen yıl İtalyan bir vatandaş dokuz ay hapse mahkum edildi ve TripAdvisor’da sahte incelemeler yapmaktan dolayı para cezasına çarptırıldı.

Google İncelemeleri

“EX”

“EX” grubu dediğimiz kişilerin, müşteriler için yazdığı yorumları görmek inanılmaz derecede yaygın. EX grubu; eski personelden, eski iş ortaklarından ve eski sevgililerden oluşur. Kişisel anlaşmazlıkların sahte Google İncelemeleri ‘ne aktığını görmek çok yaygındır.

Yarışmacı

Müşterilerden duyduğumuz şeylere dayanarak iş dünyasında yeni bir felsefe oluştuğunu söylemek mümkün, “onları yenemezseniz, gözden geçiremezseniz”. Bu durumla alakalı olarak 3 ortak anlayış vardır:

Açık

‘Ahmet’, ABC şirketi için bir yıldızlı yorum bırakacak, daha sonra ise, aynı hafta içinde XYZ şirketi için beş yıldızlı bir inceleme bırakacak.

Karmaşık

XYZ şirketi, ABC şirketi için bir yıldızlı yorum bırakıp ardından beş yıldız ile kendi şirketi için bir yorum bırakacak. Bunu yapan pek çok işletme sahibi, şirket e-posta hesaplarına giriş yaptıklarının farkında olamadan internette iz bırakıyor.

Halk Düşmanı

‘Ahmet’, bölgedeki her bir şirket için bir yıldızlı inceleme bırakacak, ardından aynı hafta içinde XYZ şirketi için beş yıldızlı bir inceleme bırakacaktır. XYZ şirketinin o hafta için birkaç olumsuz telefon aldığını söylemek mümkün!

Irkçı Hakaret

Ne yazık ki, bazı insanların din veya ırk hakkındaki eleştirel görüşleri kabul edemediği bir toplumda yaşıyoruz. Bu, Google Gözden Geçirme platformlarında bırakılan yüksek düzeyde eleştirel ve ırkçılığı savunucu sözlere yol açabiliyor ve bu hızla yayılıyor.

Çılgınlık

Çok yaygın olmasa da, bazı grupların elinde çok fazla boş zamanı olan bazı eleştirmenler var. Bu boş zaman, yalnızca bir işletmeyi değil grup ve “franchise”daki her işletmeyi de ağır ve haksız eleştirileri veya yorumları sebebiyle zarara uğratmalarına neden olur. Örneğin:

Ahmet, ABC Yemek Şirketi’nden aldığı hizmetten memnun kalmaması dolayısı ile mutsuz oluyor ve bu şirket için Google İncelemeleri ‘ne olumsuz bir yorum bırakıyor. Ahmet burada durmuyor ve İzmir, Ankara, Samsun, Bursa şubeleri için de olumsuz yorumlar yazmaya devam ediyor.

Hata

Her insan hata yapar! Bazen insanlar Facebook’ta veya Google’da gezinirken beş ila bir yıldız arasında bir puan vererek inceleme yaparlar ancak yorum yaparken gözden geçirdikleri yerle ilgili kafalarında soru işaretleri vardır. Kafalarındaki düşünce netleşmeden olumlu veya olumsuz yorum yaparlar ve bu o şirket hakkında yanlış bir bilgi edinmemize sebep olur. Basit bir hata ancak düzeltmesi zor olabilir.

Her Şeyi Bilen

Her şeyi bildiğini düşünen insanlarla karşı karşıyayız, ne yaptığınızı ya da ne söylediğinizi umursamıyorlar, söylediğiniz şey konusunda haklı da olsanız yanıldığınızı düşünürler. Bu insanlar genellikle müşteri bile değillerdir, ancak bir hizmete ihtiyaç duyduklarında; işinizi onların ihtiyaçlarına göre değiştiremeyeceğiniz için rahatsız olurlar. Son bir örnek, dürüst olduğu için olumsuz bir inceleme alan bir otomobil tamir şirketidir. Dürüst olduğumuzu söylediğinizde, sizi deneyim eksikliği ile suçlarlar ve müşterinin aracını taşıma konusunda size güvenmezler, tamir için gelen araca zarar verme endişesi nedeniyle yaptırmak istedikleri işten vazgeçerler.

Peki, Google İncelemelerini nasıl silebilirsiniz?

Eğer bu bölüme kadar okuduysanız, büyük olasılıkla böyle bir sorun için çözüm olabilecek bir cevap bekliyorsunuz: Öncelikle inceleme sayfasına gidin ve ‘bayrak simgesine’ tıklayın. Ardından, “Politika İhlali Rapor Et” formunu doldurun ve gönderin. Yorumunuz sihirli bir şekilde kaldırılacak!

Affedersiniz! Çok üzgünüz ancak bu durum o kadar da kolay değil. Yaptığımız “İnternetten Link Kaldırma” işlemlerinde 55.000’in üzerinde linki kaldırdık ve kaldırdığımız linklerin yalnızca % 0.05’inden daha da azında “Politika İhlali Rapor Et” özelliğinin başarılı sonuca ulaştığını gördük.

Google İncelemeler sayfasından bir yorumu kaldırabilmek için, moderatörlerin nasıl çalıştığını, ne aradıklarını, hangi kutuların işaretlenmesi gerektiğini ve şikayetinizin göz ardı edilmemesini sağlamak için, sürekli olarak nasıl takip edilmesi gerektiğini açıkça anlamanız gerekir.

İnternetten Kaldırma işlemlerinde, Google İncelemeleri’ndeki yorumları başarıyla kaldırabilmek için özel sistemler ve prosedürler geliştirdik.

Sahte yorumlar ve içeriğin kaldırılması veya ilgili diğer konular hakkında daha fazla bilgi için, +90 212 909 5278 numaralı telefondan, +90 532 313 39 84 numaralı WhatsApp hattından, [email protected] adresinden mail ile veya www.ekoruma.com.tr adresinden “İnternetten Link Kaldırma İşlemi” ile ilgili iletişime geçin.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Genellikle, fotoğrafı kaldırmak web sitenize, sosyal medya profilinize veya fotoğrafı yayınladığınız ve sildiğiniz diğer hizmetlere giriş yapmak kadar kolaydır. Google’ın görüntünün dizinini kaldırması biraz zaman alabilir, ancak sonunda ortadan kaybolacaktır. Tüm örnekleri kaldırdıysanız ve Google hala arama sonuçlarınıza geri döndürüyorsa, içeriğin Google’dan nasıl çıkarılacağı hakkındaki makalemizi okuyun. […]

eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama