Google’da İstemediğim İçerikler Var

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternetin hızla yayılması, milyarlarca insanın her gün her türlü işini internetten yapmaya başlaması arama motorlarının önemini de gün geçtikçe artırdı. Dünyanın en değerli firmaları haline dönüşen arama motorları, kullanıcılarına sunmuş olduğu  kolaylıklar sayesinde internet kanallarının en çok kullanılan araçları haline geldi. Evimize ekmek almak istediğimizde bile artık arama motorlarını kullanıyoruz.

Google'da İstemediğim İçerikler Var

Dünya’nın en büyük ve en değerli ilk beş firması arasında bulunan Google tüm internet kullanıcılarının çok büyük kısmının kullandığı en büyük arama motoru konumunu taşıyor. Elbette ki her gün yapılan milyarlarca arama  kişi ve kurumlar için olumlu sonuçlar verirken olumsuz birçok sonucu da ortaya çıkarır.

İnternet üzerinden yayılan haber ve içeriklerin olumsuz olanları olumlu olanlara nazaran çok daha hızlı yayılıyor. Bu da kişi ve kurumların yıllarca büyük çabalar sonucunda oluşturduğu online itibarının saatler içinde yerle bir olma ihtimalini doğruyor. Google arama sonuçlarında görüntülenen olumsuz içerik ve yalan haberler kişi ve kurumların maddi ve manevi kayıplarına sebep oluyor.

Peki online itibar yönetimimizin en önemli alanlarından biri olan Google arama motorundan içerikler kaldırabilir miyiz?

Google Arama Sonuçlarından İçerik Kaldırmak

Kişi ve kurumlar haklarında yayınlanan olumsuz içerikleri ve yalan haberleri Google’dan kaldırabilir. Google arama sonuçlarından içerik kaldırmak isteyen kişi ve kurumlar aleyhlerine yayınlanan içeriklerin internetten kalkmasını ve kalıcı olarak silinmesini sağlayabilir. İnternetten bir içeriğin kaldırılması Google’dan da kaldırıldığı anlamına gelmemektedir. Google’dan içerik kaldırmak için birtakım teknik  işlemler yapmak gerekir. 

İnternet sitelerinden kaldırdığınız olumsuz içerikler veya yalan haberler Google arama sonuçlarında görülmeye devam edebilir. Bu da milyonlarca insanın çokça arama yaptığı ve güvendiği bir arama motoru olan Google’da itibarınızı zedeleyecek içeriklerin gözükmesi online itibarınızı olumsuz etkilemeye devam edebilir.

Google’dan Eski İçeriği Kaldırmak Mümkün Mü?

Google’dan eski içeriklerin kaldırması mümkün. Peki Google eski içerik kaldırma nasıl gerçekleşir, ne yapmalı hangi adımları izlemeliyim?

İçerikler yayınladığı web sitelerinden silinmiş ya da kaldırılmış olmasına rağmen Google arama sonuçlarında görünmeye devam edebilir. Buna da içeriğin yayınlandığı web sitesinin sayfa açıklamasının yahut önbelleğin eski olması sebep olur. Böyle bir durumda ise mutlaka teknik bir destek almalısınız.

Google Arama Sonuçlarından İçeriklerin Kaldırılmasını Hangi Durumlarda Talep Edebiliriz?

Google arama sonuçlarından içerik kaldırma talebi hangi hallerde yapılabilir? Tüm internet sitelerinde olduğu gibi Google’dan da her istediğimiz haber ve içerikleri kaldıramayız. Bunun için birtakım kıstaslar mevcuttur. Öncelikle, kaldırmak istediğimiz olumsuz içerik ya da yalan haberin içeriği suç barındırmalıdır. Suç unsuru içeren her türlü yayın internetten kaldırılabilmektedir.Kişilik haklarını, özel hayatın gizliliğini ihlal eden içerikler ile hakaret barındıran, internetten şantajtehdit suçu vb. oluşturan, kişi ve kurumların itibarını zedeleyebilecek içeriklerin yayından kaldırılması mümkündür. Fakat bu her türlü eleştirinin, kötü yorumun da kaldırılabileceği anlamına gelmemektedir. Düşünce ve düşünceyi ifade özgürlüğü sınırları içerisinde yapılan yorumlar ve eleştiriler internet sitelerinden ve Google arama sonuçlarından kaldırılamıyor.

Google Arama Sonuçlarında İsminizin Çıkmasını İstemiyorsanız

Öncelikle Google arama sonuçlarından kaldırma işlemi içeriği internetten kaldırmak anlamına gelmez. Her ne kadar Google dünyanın en büyük internet mecralarından biri olsa da, internetin kendisi olmadığını, sitelerdeki içeriği silemeyeceğini, yalnızca arama sonucunu kaldırabileceğini bilmeniz gerekir.

İnternet çok geniş bir mecradır ve her gün milyonlarca  insan bu mecrada sürekli bir şeyler aramakta yüksek bir trafik oluşturmaktadır. İnternet bünyesinde bulundurduğu doğru veya yanlış birçok bilgi hakkınızda yayınlanmış olan yalan ve yanlış veya eski bir bilgi de kapsar ve arama motorlarındaki aramalarda tekrar tekrar insanların önüne çıkabilmektedir. Bu bilgiler özel hayatınızı, aile yaşantınızı olumsuz etkileyeceği gibi iş hayatınızda da sorunlar çıkmasına sebep olabilir ve sizi maddi ve manevi zarara uğratabilir.

Önemli olan itibarınızın sarsılması olup hayatınızda sürekli engel çıkarabilmektedir.  Bu yüzden internetten yapılan yayınların kalıcı olması sizi, ailenizi ve işinizi zor duruma sokabilir. Tüm bu haklı sebepler ile online itibarınızı güvenceye almak isteyebilir, özel ya da iş hayatınızın olumsuz etkilenmemesi için çaba göstermelisiniz. Online itibarınızın zedelenmesini istemiyorsanız kişisel yahut kurumsal kimliğinize saldırı niteliği taşıyan, her an milyonlarca insanın kolayca ulaşılabileceği içeriklerin internetten veya Google’dan kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama