İnternetten İstemediğiniz Videoları Kaldırabilirsiniz

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Son 20 yıl içerisinde internet milyonlarca kişiye ulaştı. Aynı zamanda internetle beraber gelen sosyal medya siteleri, insanlarla etkileşimi kat ve kat arttırdı. Bu da birçok sorunu beraberinde getirdi. Sayamayacağımız kadar çok web sitesinden, sosyal medya kanallarından video paylaşmak mümkün. Bunların bazıları sizinle ilgili, haberiniz olmadan paylaşılan, istenmeyen videolar olabilir. Bu yazımızda bunu kaldırmanın yollarını öğreneceğiz.

İnternete Habersiz Konulan Videoyu Kaldırma

Haberiniz olmadan internete konulan videonuzun kaldırılması mümkündür.  Özel hayatınızın gizliliğini ihlal ettiğini düşündüğünüz videoları siz de yasal yollardan kaldırabilirsiniz. Ancak işinde uzman birine danışmak sizin için daha iyi olacaktır.

Video Kaldırma

Google İçerik Kaldırma

Milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı platformlarda paylaşılan bir video dakikalar içerisinde hızla yayılabiliyor ve büyük itibar kaybına sebep olabiliyor. Herkese açık olarak paylaşılan içeriğin Google arama sonuçlarında da göründüğünü unutmayınız ve paylaşımlarınızı özelleştiremeyeceğiniz sitelerde paylaşım yapmamaya özen gösteriniz.

 Google’dan bir içeriği kaldırmak için o içeriğin suç teşkil eden, özel hayatı ihlal eden, şantaj, pornografik görüntüler, ifşalar vb. olması gerekmektedir. Düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde yapılan eleştirileri, yorumları vb. Google’dan kaldırmak mümkün değil.

Bir de telif hakkını ihlal eden içerikler var. Telif hakkını ihlal eden bir içerik var ise öncelikle web sitesi yöneticisi ile iletişim kurup yasal işlem başlatılmadan önce ondan kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Eğer kaldırılmaz ise, Google’a somut kanıtlar sunarak bunu aramalardan silebilirsiniz ve yahut yasal işlem başlatarak kaldırabilirsiniz.

Unutmayın, URL’nin engellenmesi demek arama sonuçlarından silindiği anlamına gelmiyor. Türkiye sınırları içerisinde ona ulaşılamayacağı anlamına geliyor. Bu yüzden işinde profesyonel birinden yardım istemeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Youtube’da Video Kaldırma

Youtube günde milyonlarca insanın kullandığı kocaman bir video paylaşım merkezi. Bu kocaman yere yüklediğimiz videoları bazen silmemiz gerekiyor. Bazen de haberimiz olmadan paylaşılan videolar itibarımızı zedeleyecek nitelikte oluyorlar ve bunları kaldırmamız gerekiyor.

 Youtube, diğer sosyal medya siteleri gibi kendi topluluk kurallarını oluşturmuştur. Belirledikleri ihlal politikaları vardır. İhlal politikaları şunlardır;

Bu ihlaller olduğu zaman Youtube çok kısa bir süre içerisinde buna geri dönüş yapıyor ve videoyu kaldırıyor. Ayrıca haklarınızı ihlal edecek diğer şeyler de Youtube’dan kaldırılabilir.

Videolar Şikâyetten Sonra Ne Zaman Kalkıyor?

Eğer paylaştığınız video kendi hesabınızdaysa kitlelere yayılmadan önce çabucak bu işi halledebilirsiniz. Ancak, başka bir hesapta yayınlanan bir video ise yasal prosedür ile gerçekleşebilecektir. Youtube şikâyet edilen videoyu inceler ve haklı bulursa kaldıracaktır.

Fakat bunun için net bir süre vermek mümkün değil. Youtube çalışanlarıyla 7/24 iletişim halinde olarak kaldırabileceğini söyleyebiliriz.

Ancak, incelemeler sonucunda herhangi bir ihlale rastlanmazsa videonun kaldırılmama ihtimali olduğunu da unutmayın.

Eğer paylaşılan videoda kişilik haklarının ihlali, özel hayatın gizliliği konusunda bir ihlal görüyorsanız, bu konuda maddi ve manevi tazminat davası açma özgürlüğünüz de var.

Peki, Ya İnternetten Videonun Kaldırılma Süresi Ne Kadar?

Bu ise videonun türüne, nerede paylaşıldığına ve ne kadar yayıldığına göre değişiklik gösterecektir. İfşa videoları bazen dakikalar içerisinde kaldırılabiliyor iken, kimi zaman çekilen bir fotoğrafın kaldırılması günler sürebiliyor.

Bu gibi zor durumları yaşamamanız için daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki sosyal medyada videoların yayılması dakikalar alabiliyor. Videolarınız indirilip saklanabilir. Bunu bulması daha da zorlu bir süreçtir. Bu yüzden bu gibi durumlara düşmemek için profesyonel bir hizmet almalısınız.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama