Skype Nedir Ve Karşılaşılan Sorunlara Ne Gibi Çözümler Getirilebilir?

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Skype internet bağlantısı aktif olduğu taktirde dünyanın her yeriyle yüksek kalitede görüntülü, sesli ve metin aracılığıyla iletişim kurmanızı sağlayan Microsoft firmasına ait bir yazılımdır. Gerek iletişimdeki kalitesi, gerekse kalabalık grupların eş zamanlı olarak görüşebilmesini sağlaması özelliğiyle çok tercih edilmekte ve iş çevrelerinde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Güncellenmiş versiyonuyla yaptığınız görüşmeleri kayıt altına alabilir, aynı zamanda konuşmaları canlı olarak alt yazılardan takip edebilir ve bu sayede bilgi kalıcılığı sağlayabilirsiniz. Her türlü cihazın alt yapısını destekler şekilde oluşturulan, kolay ödeme yöntemleri ve çeşitliliğiyle kullanıcı sayısını son dönemde gittikçe arttıran bu yazılımda maalesef güvenli ellerde kullanılmadığında tehlikeli bir hale gelebilmektedir.

Peki ya Skype nasıl kullanılmalı ve olası tehditlere karşı nasıl önlemler alınabilmektedir? Şantaja uğramanız durumunda ne gibi yaptırımlar uygulanabilir? İşte bu yazımızda tüm sorularınıza yanıt bulacak ve eKORUMA ile güvenlik sorunlarına çözüm bulacaksınız.

Skype

Skype Nasıl Kullanılır ?

Skype Kullanırken Ne Gibi Problemlerle Karşılaşabiliriz?

Her online uygulamada olduğu gibi Skype kullanıcıları da zaman zaman büyük tehlikeler ile karşılaşmaktadır. Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, eskiden kullanılan mektup ve telefonun yerini alan uygulamalardan biri olan Skype, kötü niyetli bireylerin elinde birer şantaj malzemesine dönüşmektedir. Video ve fotoğraf yoluyla yapılan şantajın Türk kanunlarında yeri ve yaptırımı bulunmaktadır. Şantaj suçu Türk Ceza Kanunu’nun 107. Maddesinde işlenmiştir ve günümüzde en çok karşılaşılan suçlardan birisidir.

Çeşitli chat platformlarında tanışan bireylerin görüntüleri video konferans esnasında kayıt altına alınmakta, özel bilgileri ifşa edilmekle tehdit edilmekte ve bunun karşılığında paraları istenmektedir. Burada şantaj yapan kişiler tarafından bir hazırlık aşaması yürütülmekte, varlıklı ve mesleki durumu yerinde kişiler hedef alınmaktadır. İlk olarak mağdurların güveni kazanılmakta, sonrasında korkutma yoluna gidilmektedir.

Burada unutulmaması gereken ise, karşımızdaki kişilerin endişemizi gördüklerinde talep ettikleri ilk rakamla kalmayacaklarını, bununla sürekli bizi tehdit edeceklerini ve kötü niyetli olduklarını bilmektir. Bu yüzden haklarımızı ve nasıl yaptırımlarda bulunabileceğimizi bilmeliyiz.

Peki Skype İle Yapılan Şantaja Çözüm Yolları Nelerdir?

İlk olarak internet yoluyla gelen arkadaşlık ve sohbet tekliflerine şüpheyle yaklaşmalı ve tanımadığımız kişilerle görüntülerimiz ya da bilgilerimiz paylaşılmamalıdır. Özellikle video görüşmelerine çok dikkat edilmeli, bu görüntülerin artık kolaylıkla kayıt altına alınabileceği ve üzerinde oynamalar yapılabileceği bilinmeli, iş ve mesleki hayatımızla ilgili konuşulmamalıdır.

Eğer başımıza bu durum gelirse, şantaja boyun eğmeden, faili oyalayarak zaman kazanılmalıdır. Faille ilgili olabildiğince bilgi toplamalı, yapılan tüm görüşmelerin ve hesap isimlerinin kaydı alınmalıdır. Görüntülere internete yüklenmeden el koyulabilmesi için vakit kaybetmeden yasal yollara başvurmalı, yayınlanır ise internet ve bilişim avukatlarından destek alınmalıdır.

Bu süreçte alanında uzman bir ekibin vereceği hizmetin çok daha faydalı olacağı bilinmelidir. Atılacak her yanlış adımın size ve prestijinize vereceği telafisi mümkün olmayan zararları öngörmeli, ve izlenecek yollar çok daha iyi tespit edilmelidir. Nitekim kısa süreçte sonuç almak çok önemli olacaktır.  eKORUMA ailesi olarak, karşılaştığınız bu şantaj sürecinde teknik alanda sizlere gereken tüm desteği vermekte ve kriz sürecini alanında yetkin ekibimizle hassasiyetle yürütmekteyiz. Yaşadığınız hasarı en aza indirmek ve saygınlığınızı korumak için gerekli her önlemi almaktayız.

Dikkat: eKoruma; Avukatlık ve Hukuk Danışmanlık Şirketi Değildir. İçeriklere Bilişim Yöntemleri ile Müdahale Eden Bir Teknoloji Şirketidir.
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama